Hlavní obsah

Živnostníci v ohrožení. Lidé jsou přeplacení a není to udržitelné, říká představitelka asociace

Rozhovor s Pavlou Břečkovou, místopředsedkyní představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR o tom, jak tlak na vyšší mzdy brzdí inovace ve firmách.Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy

 

Reklama

4. 9. 2019 10:06

Dnes pracují i lidé, kteří by ve zdravé ekonomice práci nedostali, říká vicešéfka živnostenské asociace.

Článek

Nejsou lidé a současně si za svou práci říkají víc a víc peněz. „Kruh se uzavírá, problém je, že mzdy rostou výrazně rychleji než produktivita,“ říká Pavla Břečková, místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Když to řeknu zjednodušeně, lidé jsou přeplácení a pracují i ti, kteří by pracovat neměli, dodává Břečková.

Mzdové náklady spolu s rostoucími vstupy (zejména energiemi) začínají být faktorem, který ohrožuje řadu malých a středních firem. „Tlak na mzdy je obrovský, práci dnes najdou i lidé, kteří by ji ve zdravé ekonomice nikdy nenašli,“ říká Břečková, jejíž asociace zastupuje zhruba půl milionu malých firem.

Za velký problém asociace považuje i fakt, že mzdy nahoru táhne stát. „Proč je to problém? Protože stát, až začne klesat ekonomika, nikdy mzdy nesníží, mzdové výdaje zůstanou vysoké, nechová se jako firmy.“

Primární cíl: investice

Stále více českých firem klade důraz na vlastní vývoj a inovace. Ty jsou společně s výzkumem primárním cílem investic pro čtvrtinu firem. Vyplývá to průzkumu, který pro Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českou spořitelnu vypracovala agentura Ipsos mezi 400 podniky.

Třetina firem chce investovat do robotizace a automatizace. Zhruba polovina respondentů uvádí, že to pro ně brzy aktuální bude. Naproti tomu 44 procent firem míní, že pro ně digitalizace aktuální nebude nikdy. Většina firem si je vědoma změn v technologickém prostředí a ví, že bez nějaké formy digitalizace patrně nepřežijí, ukázal dál průzkum.

„Překvapivá je odpověď těch firem, které se nedomnívají, že by se jich technologické změny v budoucnu jakkoli dotkly. Důvodem může být specifičnost oboru podnikání, ale spíše si jen nedokázaly spojit obor s pojmem digitalizace,“ řekla místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková.

Dosáhnou firmy na inovace finančně?

Od bank by firmy nejvíce uvítaly jednodušší přístup k úvěrům či nižší sazby a poplatky. Zmiňují i operativnější přístup k projednání úvěru, méně byrokracie, snížení úrokových sazeb u úvěrů, zrušení poplatků, vyšší úročení firemních depozit nebo lepší možnosti zhodnocovat volné peníze.

Na 82 procent firem považuje banku za potencionálního budoucího finančního partnera. Na druhé straně to ale podle Břečkové též svědčí o nerozvinutosti investičních alternativ a nízké vládní či daňové podpoře soukromých investorů na českém trhu.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zastřešuje malé a střední podniky, živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující profesní zájmy malých podnikatelů. Podle Pavly Břečkové zastupuje zájmy půl milionu nejen podnikatelských subjektů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované