Hlavní obsah
Online

Zdravotníci dostanou vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun

Foto: Shutterstock/Aleks Gudenko

Ilustrační foto

Reklama

12. 5. 6:27
aktualizováno • 12. 5. 21:42

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět

- U šesti rodinných příslušníků z Opavska a jejich známého je podezření na mutovaný koronavirus, vzorky se nyní testují v Praze. Rodina se nakazila během oslavy, v karanténě je kvůli tomu 25 lidí.

- Zdravotníci z nemocnic budou mít nárok na vouchery do lázní v hodnotě 8000 korun, čerpat je mohou do konce roku.

- Data Ministerstva zdravotnictví ukazují, že testy v úterý odhalily 1673 nových nakažených, to je o téměř 750 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo ve středu na hodnotu 0,78. V úterý to bylo 0,81. Údaj, který popisuje rychlost šíření nákazy, osciluje kolem hodnoty 0,8 už přes týden.

- Festival Pražské jaro dnes ve Smetanově síni Obecního domu v Praze za přítomnosti publika tradičně otevře Má vlast Bedřicha Smetany v podání orchestru Collegium 1704. Pilotní projekt Ministerstva kultury za přísných opatření proti šíření pandemie covidu-19 dále umožní přítomnost až 300 posluchačů na repríze zahajovacího koncertu 13. května, Debutu Pražského jara 26. května a závěrečném koncertu 3. června. Jaký je plán pro rozvolnění kultury, čtěte ZDE.

- Česko se připravuje na další vlnu rozvolnění. Přehledný harmonogram ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • Ústí dá Modernu praktikům, musí si pro ni ale zajet s termotaškou

  Ústecký kraj praktikům nabídl Modernu z vlastních zásob, nedostatek vakcín totiž brzdí očkování u praktiků. „Dnes mi krajský koordinátor pro očkování Petr Severa nabídl ne úplně malé množství Moderny ze zásob, které už kraj nepotřebuje,“ uvedl předseda praktických lékařů v kraji Roman Houska. „Má to jediný zádrhel – lékaři si musí pro vakcínu dojet do lékárny do Mostu nebo Ústí nad Labem, kraj není schopen to rozvést po lékařích. Informaci dáme kolegům, uvidíme, jaká bude ochota převézt si vakcínu v nějaké termotašce do ordinace,“ uvedl Houska. Ještě tento týden může 70 lékařů dostat po sto dávkách a následující týden dalších sto lékařů.

 • Olomouc obnoví provoz školních autobusů

  Dopravní podnik města Olomouce v pondělí obnoví provoz posilových spojů na autobusových linkách, které využívají děti pro cestu do škol a zpět do svých domovů. Provoz autobusů a tramvají byl v Olomouci omezen v zimních měsících po uzavření škol, do jejichž lavic nyní opět začali usedat školáci.

 • Organizátoři táborů pro děti chtějí volnější podmínky

  Otestování účastníků by podle České rady dětí a mládeže a jejích členských organizací mělo umožnit zvýšení povoleného počtu účastníků ze 100 na 200 nebo to, aby se děti mohly účastnit i přípravy stravy a úklidu tábora, což bylo loni zakázané. Zároveň by se podle nich mohla odstranit podmínka časového odstupu mezi jednotlivými turnusy tábora a vyčlenění sociálního zařízení pro personál kuchyně. Loni musel být areál mezi turnusy osm hodin prázdný a kuchaři museli mít samostatné hygienické zázemí.

 • Virolog Plevka: Dvě třetiny Čechů jsou nyní proti covidu imunní

  Virolog Pavel Plevka z institutu CEITEC odhaduje, že přibližně 64 procent Čechů je nyní vůči dosavadním mutacím koronaviru rezistentní buď kvůli prodělané nemoci, nebo díky očkování. Řekl to na konferenci Science for Society. Potenciální hrozbou však zůstávají nové sérotypy viru, které by se mohly vyhnout imunitě. Existuje riziko, že vzniknou v zemích s masivním šířením viru, jako je nyní například Indie. Česko podle Plevky v minulosti opakovaně selhalo ve snaze zamezit šíření nových mutací na svém území.

 • Praktici v Moravskoslezském kraji dostanou nově i Modernu

  Týdně by do ordinací mohlo směřovat minimálně 5 000 vakcín Moderna, očkování u praktických lékařů by tak mělo zrychlit.

 • Baťhová má pokračovat jako národní koordinátorka očkování

  Funkce národního koordinátora očkování nezanikne, uvedl Radiožurnál. Bude ji dál zastávat Kateřina Baťhová, která přitom na začátku dubna avizovala svůj odchod po konci ministra zdravotnictví Jana Blatného. Baťhová navíc pro Seznam Zprávy řekla, že agendu už předává hlavní hygieničce. Pracovní skupina pro očkování, kterou od svého nástupu avizoval nový ministr Petr Arenberger (za ANO), bude nakonec jen poradním orgánem. Poprvé se měla sejít dnes, Radiožurnál ale dnes uvedl, že jednání bylo zrušeno.

 • Dvojklik rozhoduje o stamilionech pro nemocnice, kritizuje opozice

  Opoziční poslanci ve Sněmovně kritizují způsob výběru projektů na posílení zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covidu-19 z evropského programu REACT-EU. „Dvojklik rozhoduje o tom, zda nějaká nemocnice dostane stamiliony, nebo nedostane,“ prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky mají jít peníze tam, kde jsou potřeba, a nikoli tam, kde mají nejrychlejší připojení na internet a nejlepšího „ajťáka“. „Karlovarská losovačka je proti tomu, co tady můžeme sledovat, hadra,“ řekl. Předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek, který je ve vedení jedné z nemocnic, si posteskl, že si nekoupili herní myši a nenajali rychlé „klikače“.

 • Rodina na Opavsku se nakazila zmutovaným koronavirem

  „Máme v kraji identifikovaný rodinný klastr sedmi nakažených mutovaným koronavirem. V daný okamžik se ověřuje, zdali se jedná o mutaci brazilskou, či jihoafrickou, a dohledávají se všechny kontakty,“ popsal hejtman Ivo Vondrák. Vzorky prověřují v Praze, podezření na mutovaný koronavirus je u šesti rodinných příslušníků z Opavska a jejich známého. Nakazili se během oslavy, v karanténě je kvůli tomu 25 lidí.

 • Hostinští nemohou kontrolovat zákazníky, upozorňuje svaz

  „Podle současné legislativy nemají hostinští právo po hostech vyžadovat specifický doklad pro vstup do provozovny. Ministerstvo by tedy mělo jednoznačně určit konkrétní povinnosti pro zákazníky a případné oprávnění pro provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá a kdo je co oprávněný vyžadovat nebo dokládat,“ uvedla ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Vláda v chystaném opatření ukládá hospodským povinnost kontrolovat hosty, zda mají negativní test nebo jsou očkovaní.

 • Pivovarský svaz: Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup

  Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. Dnes to sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Otevření zahrádek je podle svazu dobrou zprávou. Provozovatelé tak podle něj dostanou možnost lépe zajistit hygienické podmínky v okolí svých podniků. Ferencové ale vadí nejasně stanovené povinné testy. „Podle současné legislativy nemají hostinští právo po hostech vyžadovat specifický doklad pro vstup do provozovny. Ministerstvo by tedy mělo jednoznačně určit konkrétní povinnosti pro zákazníky a případné oprávnění pro provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá a kdo je co oprávněný vyžadovat nebo dokládat,“ uvedla ředitelka. S tím, co vláda vyhlásila, si zatím svaz nedokáže představit, jak by hospodští či číšníci fyzicky komukoli zakazovali vstup, dodala.

 • Exministr: Je Mezinárodní den zdravotních sester, poděkujme jim

 • Nejméně nových případů hlásí Karlovarský a Královéhradecký kraj

 • Pilotní projekt ukazuje, jak by se mohlo rozvolňovat v kultuře

  Tolik lidí na jednom místě dlouho nebylo. Koncert Šance pro kulturu u Křižíkovy fontány na Výstavišti Praha ukázal naději pro pořadatele venkovních akcí.

 • V Česku už covid prodělalo 1,649 milionu lidí

  Od loňského března se nákaza v Česku potvrdila u téměř 1,649 milionu lidí, většina se vyléčila. V zemi se postupně rozvolňují koronavirová opatření. Za klíčový údaj vláda mimo jiné bere počet případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, nyní je to 88. Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Avizují například otevření všech dosud uzavřených služeb, pokud bude počet nakažených na 100 000 obyvatel pod stovkou, nebo uvolnění provozu venkovních prostor restaurací, až počet nakažených koronavirem klesne za sedm dní pod 75 na 100 000 obyvatel. Všechny obchody a většina služeb, které byly kvůli epidemii koronaviru dosud zavřené, se otevřely toto pondělí a zahrádky restaurací plánuje kabinet otevřít od příštího pondělí.

 • Počet hospitalizovaných v nemocnicích klesá

  Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 postupně klesá. V úterý bylo v nemocnicích 1 796 nakažených, o 180 méně než v pondělí. V polovině března přitom nemocniční péči vyžadovalo kolem 9 000 pacientů s onemocněním covid-19. Pacientů v těžkém stavu je 349, nejméně od začátku loňského října. Zátěž nemocnic je ale ve skutečnosti mnohem větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Podle dat ministerstva bylo k dnešnímu ránu volných zhruba 6 300 standardních lůžek s kyslíkem, což představuje 27 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací je neobsazeno přibližně 680, tedy 29 procent.

 • Lanovka na Sněžku se po třech měsících rozjela

  Ráno byly v provozu oba úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Lanovka je v provozu od 8:00 do 19:00 v závislosti na počasí, může jezdit do rychlosti větru 60 km/h.

 • Počty testů výrazně poklesly

  Ministerstvo uvolnilo i poslední očekávaná data. Za úterý bylo provedeno 16 173 PCR testů (zhruba o 3 600 méně než před týdnem). Pokles u antigenních testů byl ještě citelnější. Včera jich bylo 173 tisíc. V pondělí přitom téměř 260 tisíc a před týdnem 243 tisíc.

  Aktuálně je v nemocnicích s covidem-19 evidováno 1 796 pacientů, zhruba o 90 méně, než uváděla včerejší ranní data.

 • Vyočkováno 77 tisíc dávek

  Očkováno proti covidu-19 bylo v úterý 77 615 lidí, zhruba o 5 500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek skoro o 2 000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nejvíce lidí bylo očkováno během minulého čtvrtka, kdy jejich počet překročil 87 tisíc. Stále to však pokulhává za slibem vlády očkovat sto tisíc lidí denně.

  V Česku se začalo očkovat koncem loňského prosince a od té doby bylo k úternímu večeru podáno 3,815 milionu dávek. Plně očkováno je téměř 1,077 milionu lidí, tedy zhruba desetina obyvatel.

Sdílejte článek