Hlavní obsah

Zkusila jsem si svatbu nanečisto. Vyšla na 166 tisíc korun

Reportáž ze svatebního veletrhu, kde jsme plánovali svatbu nanečisto.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

9. 2. 2020 9:23

Češi podle posledních průzkumů nejčastěji utratí za svatbu 20 až 50 tisíc korun. Je možné se do takové částky vejít, když chcete na svatbu pozvat víc než dva svědky a aspoň trochu si ji užít? Zjistili jsme to.

Článek

První a možná nejdůležitější položkou je svatební místo, za to platíte téměř vždy. Pokud ne přímo za pronájem, tak formou minimální útraty za jídlo a pití. Jenže právě cena za svatební místo se může vyšplhat až do statisíců.

Na veletrhu Svatební Expo se pohybovala průměrná částka okolo 80 tisíc korun včetně jídla a pití pro zhruba 50 osob. Cena ale může narůst, pokud si například objednáme výzdobu místa nebo ubytování pro hosty.

Kolik bude stát vaše svatba? Videoanketa mezi skutečnými snoubenci:

Podívejte se, kolik plánují utratit za svatby návštěvníci svatebního veletrhu a jaká místa jsou trendy.Video: Seznam Zprávy

Další důležitou položkou jsou snubní prsteny. Jejich cena se na veletrhu uváděla od tisícikoruny, v průměru se ale pohybovala v rozpětí 15 až 20 tisíc. Samozřejmě závisí na váze kovu a množství zdobení.

Třetí významnou položkou jsou svatební šaty. Na ženichy jsme v tomto rozpočtu nemysleli, protože mohou mít oblek vlastní nebo mohou obléct pouze košili s motýlkem, což je na svatby stále oblíbenější outfit.

U šatů je cenový rozptyl značný, cena se navíc liší pro prodej a pronájem. Vlastní šaty lze pořídit od 11 až do 70 tisíc korun, půjčení šatů včetně krejčovské úpravy na mírů pak stojí 7 až 35 tisíc korun.

Místo, šaty, prstýnky – 115 tisíc korun

Podtrženo, sečteno, tři nejdůležitější položky činí v průměru 115 tisíc korun. Stále ale ještě chybí květiny, vizážistka, fotograf nebo DJ.

Svatební rozpočet

Místo, jídlo a pití: 80 tisíc Kč

Snubní prsteny: 15 tisíc Kč

Svatební šaty: 20 tisíc Kč

Svatební kytice: 4 tisíce Kč

Květinové dekorace: 20 tisíc Kč

Svatební fotograf: 15 tisíc Kč

Vizážistka: 2 tisíce Kč

DJ: 10 tisíc Kč

CELKEM: 166 tisíc Kč

Květinové dekorace na svatebním veletrhu začínají na 20 tisících, kytice pro nevěstu pak vyjde na zhruba 4 tisíce korun. Samozřejmě dle typu květin a velikosti kytice.

Fotografa lze sehnat za 9 až 30 tisíc korun, podle času, jež s námi na svatbě stráví, a také výstupu, který odevzdá. Ti nejlepší přitom mají diář na svatební sezonu tohoto roku už plný.

Profesionální líčení pro nevěstu vyjde na 2 tisíce korun, chybí ale ještě účes. Svatební DJ si pak za moderování a hraní účtuje 1000 korun na hodinu. Pokud bude obřad v poledne, může DJ na svatbě strávit i 10 hodin.

Průměrná svatba za 166 tisíc korun

Ty nejdůležitější položky jsou zařízené a celková suma za průměrné částky? 166 tisíc korun. Jedná se ale o opravdu průměrnou cenu, s níž u lze hýbat oběma směry. Podle ankety mezi budoucími svatebčany je to ale také minimální cena, za kterou plánují svou svatbu uskutečnit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované