Hlavní obsah

Změní se malebné údolí v horskou přehradu? Ministerstvo zemědělství jde do sporu s vládou

Vodní dílo Pěčín za 11 miliard má pojmout 17 milionů kubíků vody. Ministerstvo zemědělství jím chce bojovat proti suchu. Vláda však chce projekt stopnout.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

27. 3. 2018 8:00

Vyroste přehrada Pěčín? Dohodnout se nedokážou ani Ministerstvo zemědělství, které je propagátorem výstavby vodního díla, s vládou, jež od něj naopak chce v nejbližších dnech dát oficiálně ruce pryč.

Článek

Když lidé, kteří proti stavbě přehrady za jedenáct miliard korun dlouhodobě bojují, zjistili, že Ministerstvo zemědělství chce projekt výstavby Pěčína prosadit do dokumentu pojmenovaného „Revize funkčnosti propojení a zajištění potenciálních možností nových propojení vodárenských soustav v období sucha”, zatrnulo jim. Znamená to, že ministerstvo s výstavbou veřejností nechtěné stavby naplno počítá, neboť projekt má řešit velmi aktuální boj se suchem, který celou Českou republiku v nejbližších letech nejspíš čeká.

Vláda to však vidí jinak, což ve svém vyjádření pro Seznam.cz přiznává i samo Ministerstvo zemědělství. „S ohledem na nesouhlasy dotčených obcí, orgánů ochrany přírody, na postoj Královéhradeckého kraje, který vodní dílo nijak významně nepodporuje, i na skutečnost, že se provozovatelům vodárenských soustav dosavadní krizové situace dařilo úspěšně řešit, navrhuje se v chystaném vládním materiálu zastavit v současnosti přípravné práce nádrže Pěčín,” uvedlo tiskové oddělení ministerstva na dotaz Seznamu, proč Pěčín do dokumentu, jenž řeší boj se suchem, zahrnulo.

Odpůrci výstavby vodního díla tak získali novou naději, i přesto je postup ministerstva naštval. „V současné době probíhaly průzkumy, jestli je tato přehrada potřeba, a zjistilo se, že existují mnohem lepší alternativy. Někteří technokrati na Ministerstvu zemědělství se s tímto patrně nechtějí srovnat, tak se snaží tuto přehradu prosadit do jiných dokumentů, aby tento devastační záměr neusnul,” upozorňuje krajinný ekolog a krajský zastupitel Martin Hanousek (SZ+Změna).

Vodní nádrž by měla vyrůst v údolí říčky Zdobnice, které by částečně zaplavila. Zadržovala by 17 milionů kubíků vody, čímž by se měla stát zbraní proti suchu, které Královéhradeckému kraji do budoucna hrozí. Podle Jiřího Malíka ze Spolku přátel Zdobnického údolí však vodní dílo region před suchem neochrání. „Zadržování vody pomocí přehrad není řešením. Přišli na to už i například v Kapském městě, kde mají problémy s nedostatkem vody i proto, že vyschly přehrady,” upozorňuje dlouholetý ochránce přírody, podle nějž by měl stát lépe propojovat místa s podzemní vodou, ale také dělat taková pozemní opatření, která by zvýšila vsakování vody do podzemí.

Koncepci boje se suchem tvoří Ministerstvo zemědělství i z důvodu problémů se zásobováním pitnou vodou, které v minulých několika letech měla řada obcí v republice. Například na Královéhradecku se to dotklo téměř osmdesáti obcí. Stavba velké přehrady je však podle ochránců nezachrání.

Reklama

Doporučované