Hlavní obsah

Žulové kvádry. Staroměstské náměstí má novou ochranu před teroristy

Foto: Praha 1

Žulové kvádry mají nadále bránit Staroměstské náměstí před teroristy, současně jsou ale esteticky přijatelnější než předchozí zábrany.

Reklama

20. 6. 2020 11:13

Bezpečnostní betonové bloky na Staroměstském náměstí u Pařížské ulice v Praze nahradilo 32 žulových kvádrů. Zátarasy mají fungovat jako ochrana před teroristickými útoky.

Článek

„Bereme si příklad z ostatních měst. Betonové žluto-černé zátarasy narušují historický vzhled centra Prahy, a tak jsme se rozhodli je nahradit za tyto hezčí žulové kvádry,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček. „Zároveň stále plní svou bezpečnostní funkci. Cílem je, aby žulové kvádry splynuly s historickým okolím a minimalizovali jsme rušivý dojem z těchto účelových bezpečnostních prvků v městské památkové rezervaci.“

Žula je nejčastěji používaným materiálem v pražské dlažbě, jednoduše opracovaný kámen tedy nepředstavuje rušivý prvek v Pražské památkové rezervaci. Cena jednoho kamene je 39 tisíc korun.

Foto: Praha 1

Zábrany, které hyzdily Staroměstské náměstí.

„Účinnost citybloků jako ochrany před teroristickým útokem je sporná. Pařížská ulice není jedinou ulicí, kterou je možné vjet autem na Staroměstské náměstí. Navíc na dalších mnoha místech v Praze, kde se shromažďuje větší počet lidí, také nejsou betonové bariéry. Když ale nemůžeme z důvodu bezpečnosti nevzhledné citybloky odstranit, jsem rád, že je alespoň můžeme vyměnit za esteticky přijatelné žulové kostky, které vhodně dokreslí celé náměstí,“ dodal primátor Zdeněk Hřib.

Video ukazuje odstraňování původních zábran ze Staroměstského náměstí.Video: Praha 1

Žulové kvádry mají rozměry 1 × 0,5 × 0,5 metru a jsou inspirovány prvky, které jsou již dnes používané na Mariánském či Václavském náměstí – jsou však delší a provázané tak, aby splnily nároky na bezpečnost. Tyto kvádry by se měly objevit například také na náměstí Republiky.

„Historické centrum Prahy si ve svém středu nezaslouží nevzhledné betonové bloky, které hyzdily Staroměstské náměstí. Jsem rád, že zmizí. Po tom, co se nám podařilo odstranit nevzhledné bloky ze Smetanova nábřeží, je toto další krok směrem ke kultivaci veřejného prostoru Prahy 1,“ podotknul starosta této pražské části Petr Hejma.

Město rozestavuje betonové bloky při svátcích například na Václavském náměstí či náměstí Republiky. Na Staroměstském náměstí jsou nastálo instalovány od září 2017. Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem.

Reklama

Doporučované