Článek
Po historickém propadu koncem minulého roku se tržby maloobchodu v lednu zlepšily. Téměř vyrovnaly výpadek, který nastal během covidové i energetické krize. Proti lednu 2019 byly podle Eurostatu nižší už jenom o 1,4 procenta. Trend prodeje v některých typech obchodů navíc ukazuje, že se Češi opět učí utrácet.
Zpráva může potěšit i z toho důvodu, že právě loňský výpadek maloobchodu přivedl do recese celou tuzemskou ekonomiku.
Meziměsíční nárůst tržeb dosáhl v lednu 0,3 procenta (po sezónním očištění) a povzbudil analytiky k opatrně pozitivním reakcím.
„Průzkumy mezi spotřebiteli ukazují na stabilizaci situace,“ potvrzuje David Vagenknecht z Raiffeisen Bank, i když okamžitě dodává: „Nálada domácností je stále nebývale pesimistická.“ Jakub Seidler z České bankovní asociace připustil, že „lednová čísla byla oproti konci minulého roku nepatrně příznivější,“ zároveň však připomněl, že „domácnosti musí z titulu dvouciferné inflace a vysokých cen energií nadále omezovat svou spotřebu“.
Detaily šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že se nad úrovní posledního předkrizového roku drží obrat internetových obchodů a prodej elektroniky. Období covidu zároveň naučilo Čechy víc utrácet za léky a hygienické prostředky. Vedle toho už Češi obnovili svůj styl cestování, jak svědčí údaje, že spotřeba pohonných hmot dosáhla předkrizové úrovně a téměř to platí také u prodeje automobilů.
Nečekaně se v lednu vylepšila bilance restaurací, hotelů a také prodejen obuvi a oděvů. Protipandemická opatření u těchto sektorů takřka vygumovala jakýkoli obrat, postupně se však zotavují a už se pomalu blíží k předkrizové úrovni – byť ztrácejí deset, respektive dvacet procent.
Nad bilanci roku 2019 by se dostal celý maloobchod, kdyby Češi nezačali tak drsně šetřit na potravinách. Proti loňskému lednu poklesly reálné tržby supermarketů o nevídaných osm procent, proti lednu 2019 o 6,3 procenta.
Lednové zlepšení pomohlo Česku i v mezinárodním srovnání. Propad zdejšího maloobchodu ve srovnání s předkrizovými časy byl v rámci Evropy nejhlubší v říjnu, listopadu i prosinci 2022, v lednu už na tom byli hůře Belgičané, Italové, a zvláště Slováci a Rakušané, kteří prudce přiškrtili spotřebu právě se začátkem nového roku.
Data za leden nelze přeceňovat zvláště z toho důvodu, že jde o tradičně slabý měsíc, jehož výsledky se musí potvrdit v únoru a především v březnu, kdy ekonomika začne fungovat na plný plyn.