Článek
„Do pomoci postiženým obcím jsme se pustili hned, jak to bylo možné. Postupně jsme bezpečnostně zajistili celkem tři lokality, kde se shromažďovala suť a další stavební odpad, následně jsme odpad podrobili laboratornímu testování, přivezli jsme těžkou techniku včetně třídicích linek a ve smluveném termínu jsme práce dokončili,“ uvedl ředitel sanací společnosti, která se zabývá odpadovým hospodářstvím a sanacemi ekologických zátěží, Radek Halbich.
Odpad tvořil především směsný demoliční materiál, komunální odpad, dřevo a šrot. Firma musela odpad nejprve vytřídit, a to jak pomocí techniky, tak ručně. Nejprve vytřídila příměsi jako dřevo, kov a plasty, pak odpad putoval na mobilní třídicí linku. Část trosek posloužila k výrobě elektřiny.
Firma na svozu a likvidaci odpadu po tornádu pracovala na základě výběrového řízení. Zřídila tři svozová místa, v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Hodoníně. Z těch pak odpad odvezla v termínech stanovených pro jednotlivá stanoviště ve smlouvě, tedy do konce ledna, února a dubna.
Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni poslední červnový čtvrtek. Bouře přinesla nezvykle velké kroupy a tornádo mělo rychlost kolem 300 kilometrů v hodině. Zemřelo šest lidí. Zničených bylo kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo být strženo. Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem lidé zaslali několik set milionů korun.