Hlavní obsah

Americký senátor chce prověřit prodej CME Kellnerovi kvůli vazbám na Čínu

Foto: Shutterstock.com, Shutterstock.com

Pod společnost CME spadá například TV Nova.

Reklama

26. 2. 2020 22:45
aktualizováno • 27. 2. 2020 6:38

PPF ve vyjádření uvedla, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací. CME vlastní v Česku televizi Nova, působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.

Článek

Americký republikánský senátor Marco Rubio chce, aby vláda prezidenta Spojených států Donalda Trumpa prověřila bezpečnostní dopady prodeje firmy Central European Media Enterprises (CME) společnosti PPF českého miliardáře Petra Kellnera kvůli vazbám PPF na Čínu.

Americký telekomunikační gigant AT&T, který v CME drží většinový podíl, Rubiovu žádost zatím nekomentoval. PPF ale ve vyjádření zaslaném ČTK uvedla, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací.

O návrhu prodeje CME do rukou PPF budou ve čtvrtek na mimořádné valné hromadě hlasovat akcionáři mediální společnosti CME.

„Rozumíme zájmu pana senátora Marca Rubia, bohužel ve svém dopise vychází z nepravdivých informaci o PPF, které mu poskytl český politik Pavel Fischer. V dopise nesedí základní informace: například není pravda, že společnost CME operuje na 90 milionovém trhu – ve skutečnosti není ani poloviční. Stejně tak není pravda, že PPF prosazuje technologie Huawei, ve skutečnosti je v loňském roce získala v rámci nákupu telco operátorů od norské společnosti Telenor,“ napsala PPF ve svém prohlášení. Rubia chce kontaktovat a poskytnout mu „pravdivé informace o svém podnikání“.

PPF dodala, že společnost v současnosti působí ve 24 zemích na třech kontinentech a že její akcionáři a vrcholový management zastávají principy svobody, liberální demokracie a volného trhu. „Ze skutečnosti, že podnikáme také v Číně, kde stejně jako my podnikají tisíce dalších západních firem, nelze vyvozovat nic o našem světonázoru. Naopak: jako lidé, kteří nemalou část svého života prožili v totalitním komunismu, si extrémně vážíme svobody projevu,“ uvedla firma.

Firma dále zopakovala, že nákupem CME chce doplnit své aktivity na telekomunikačním trhu a nesleduje jím postranní cíle. PPF nedávno získala telekomunikační aktivity společnosti Telenor v několika evropských zemích, v Česku vlastní většinu v největším operátorovi O2. Minoritní akcionář PPF Ladislav Bartoníček loni v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že hlavním cílem akvizice CME je získat obsah, který bude moci nabízet zákazníkům svých telekomunikačních služeb.

CME vlastní v Česku televizi Nova, působí také v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na Slovensku.

Firma loni v říjnu podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF, a PPF tak mediální firmu ovládne. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí.

Podobné obavy v minulosti vyjádřil i senátor za Pirátskou stranu Lukáš Wagenknecht. „Akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU,“ uvedl už dříve senátor.

Telekomunikační gigant AT&T ovládá CME přes společnost Warner Media. Pokud ve čtvrtek akcionáři CME prodej PPF schválí, budou muset transakci potvrdit ještě regulační orgány. Obchod by mohl být dokončen v polovině letošního roku, poté bude PPF firmu CME plně ovládat. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč).

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované