Hlavní obsah

Benešovská nemocnice se začne v pondělí vracet k běžnému provozu

Foto: Petra Mášová / Empresa Media / Profimedia, Profimedia.cz

Benešovská nemocnice.

12. 12. 2019 8:42
aktualizováno • 12. 12. 2019 15:49

Nemocniční počítačový systém napadl kryptovirus a vyřadil jej z provozu. Stále nelze pustit přístroje ani síť.

Článek

Benešovská nemocnice by se mohla vracet od pondělí do normálního provozu. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes po poledni dovolil a doporučil začít s obnovou nemocničního IT systému, řekla ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Zatím je provoz v benešovské nemocnici po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení funguje ve stejném režimu jako ve středu, řekl ČTK dnes ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Problémy mohou teoreticky trvat i týdny.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. „Situace je stejná, uvidíme v poledne,“ uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace neohrožuje pacienty, ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.

„Nejsou ohroženy lidské životy a žádná data neunikla ven,“ řekla hejtmanka dnes dopoledne novinářům. Zatím podle ní není možné obnovit chod systému, závisí to i na rozhodnutí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. My doufáme, že to bude trvat co nejkratší dobu, ale nemluvíme o hodinách, ale mluvíme o dnech, možná týdnech,“ upozornila Pokorná Jermanová.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila. Na nápravě pracují odborníci, nemocnice spolupracuje se specialisty na kybernetickou bezpečnost.

Lékaři nemohou v ordinacích vyšetřovat. Mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém. Nemocnice zajistila náhradní provoz pro hospitalizované.

O problémech informovala policii, záchrannou službu a zdravotnická zařízení v okolí. Záchranná služba převáží pacienty do okolních nemocnic v Příbrami, Říčanech, Sedlčanech a pražské Krči.

Podobný útok jako v Benešově se stal loni v červnu v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku. Hacker tehdy zašifroval veškerá data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Správce sítě vyzval neznámý pachatel k uhrazení částky ve virtuální měně. Nemocnice na to nepřistoupila a díky zálohám o data nepřišla.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené