Hlavní obsah

Víkendový rozhovor: Čeká nás úbytek ovoce, ale i bavlny. Na včely jsme si vzpomněli pozdě

O co všechno můžeme přijít kvůlli vymírání včel? (Video: Veronika Jonášová, Seznam.cz)

9. 6. 2018 6:57

Evropská unie zakázala tři pesticidy, které škodí včelám. Dohodly se na tom členské státy, Česko však hlasovalo proti a požadovalo výjimku pro cukrovou řepu.

Článek

Zákaz pesticidů z řady takzvaných neonikotinoidů musí ještě schválit Evropská komise a bude platit pro venkovní plochy, například ve sklenících se budou moci tyto pesticidy používat i nadále. Problém s vymíráním včel to ale nezvrátí, podle biologa Martina Mikeše si společnost vzpomněla pozdě.

„Neonikotinoidy ovlivňují nervový systém hmyzu a ovlivňují mu paměť, což je pro včely zásadní,“ tvrdí biolog. Podle něj jsou dnešní včely zmatené a velmi nemocné. Kromě pesticidů je ovlivňuje i to, jak se k nim chováme. „Velký problém je i v tom, že jim bereme veškerý med a krmíme je cukrem,” říká Mikeš. Na vymírání včel se podle něj musí připravit celá společnost. „Čeká nás úbytek ovoce a dalších plodin, třeba i bavlny na oblečení. Bude nás to ovlivňovat a budeme se muset hodně přizpůsobit,” míní biolog.

V jaké kondici jsou české včely? Co by jim pomohlo? A jak se chovají včely v Kamerunu, kde biolog žije i s rodinou? Podívejte se v dalším Víkendovém rozhovoru ve videu v článku.

Víkendové rozhovory našich moderátorů můžete sledovat každý víkendový den od 10 hodin na Televizi Seznam.

Jak ji naladit? Poradí praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené