Článek
Stanice nazvaná Hydronaut DeepLab by měla být v budoucnu využívána k výcviku potápěčů a také astronautů. A právě ponor byl vedle pokusu o rekord také testem stanice. Šanda ji vyrobil téměř sám, začal s tím před 13 lety. Vychází z principu potápěčského zvonu, který umožní až několikaměsíční pobyt ve středních hloubkách 30 až 40 metrů pod hladinou. Díky němu je možné provádět v ČR výzkumy hned v několika vědeckých a technologických oborech od medicíny, biologie až po vývoj technologií. Oba potápěči strávili více než týden v hloubce okolo devíti metrů v prostoru 20 metrů krychlových. Z doprovodné plovoucí stanice je podporovalo více než 30 lidí. Potápěči a technici zajišťovali, aby byl modul funkční.
O projekt má nyní zájem například Evropská kosmická agentura. Testy pod vodou provádí i ČVUT. Potápěči pro vědce z ČVUT sledovali například vliv vlhkosti a odlišného tlaku na elektroniku. Testovali i osvětlení simulující přirozené denní světlo, které vyvinula jedna z českých firem.
„Ověřili jsme, že zařízení je navrženo dobře, systémy fungují. Během týdne jsme doladili zbytek věcí. Můžeme dělat další mise,“ řekl CNN Prima News Šanda. Příští posádka bude například čelit simulovaným krizovým situacím, například požáru nebo výpadku napájení.