Hlavní obsah

Zlato trhlo další rekord. Drahý kov je pořád dražší

Ilustrační fotografie.

Reklama

3. 8. 2020 19:00

Zlato vstoupilo do nového týdne s dalším rekordem. Za celý červenec si na hodnotě připsalo až 11 procent, což je nejvyšší měsíční růst od roku 2012.

Článek

Na startu dnešního obchodování přesáhla cena zlata za jednu troyskou unci (31,1 gramu) zhruba 1981 dolarů, čímž si oproti konci minulého týdne polepšilo a znovu se přiblížilo dalšímu milníku, totiž hodnotě 2000 dolarů. Od té doby však zatím kolísá.

Analytici se shodují na tom, že zlato tento mezník po rekordním měsíci překoná. V období nejistoty slouží tato komodita coby bezpečné úložiště pro peníze investorům. Nejde ovšem pouze o koronavirus a kolísání světových ekonomik, podílí se na tom třeba také obchodní boje mezi USA, Čínou a Evropou.

Prospívají mu války i pandemie

Americko-čínské geopolitické napětí podle odborníků podporuje snižování výnosu z dluhopisů ve Spojených státech, což oslabuje dolar a jako na houpačce zvyšuje cenu zlata. Tomu, ale i dalším drahým kovům jako stříbru, které si za červenec podle agentury Bloomberg polepšilo o 34 procent, navíc prospívá koronavirus.

Možnost opětovných restrikcí ohrožujících ekonomické oživení by vyžadovala další podporu vlád a centrálních bank, po které by se stálé komodity znovu jevily jako větší jistota pro investory.

Pozitivní ohledně vývoje zůstává například obchodník se zlatem Marek Brávník z Golden Gate CZ. Cena drahého kovu podle něj za posledních deset let vystoupala téměř o 760 procent. Po mírném poklesu, ze kterého se dostala loni, prý míří i ke 4000 dolarů za unci, a to v horizontu pěti až sedmi let.

„S ohledem na to se nám jeví predikce Bank of America, tedy 3000 USD do 18 měsíců, jako reálná,“ dodal Brávník pro ČTK.

Podporou pro tvrzení a predikce analytiků může být taktéž zpráva World Gold Organization, podle které se cena zlata v dolarech za první polovinu letošního roku zvýšila o 16,8 procenta, tedy nejvíce mezi všemi ostatní komoditami.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované