Hlavní obsah

Dezinfoservis: Očkování proti TBC jako prevence před covid-19? Jen předběžná studie

Foto: Profimedia.cz

Vědci zatím nepotvrdili, že by vakcína proti tuberkulóze pomáhala v prevenci před covid-19.

V souvislosti s novým koronavirem přibývá klamavých a poplašných informací. Ty analyzuje iniciativa c19 a její ověřený infoservis teď pravidelně najdete i na Seznam Zprávách. Co kolovalo po internetu v posledních dnech?

Článek

Očkování proti TBC před covid-19 nechrání

O co jde? Na webu medRxiv byla 28. 3. 2020 publikována nerecenzovaná studie, která naznačuje možnou souvislost mezi nižší smrtností na koronavirus a očkováním proti TBC. Studie vychází z nastavení očkovacích systémů jednotlivých států v porovnání s jejich současnou situací v kontextu pandemie, tedy neanalyzuje přímo vliv této vakcíny na možnou prevenci proti infekci covid-19. Informace se šíří zejména v diskuzích pod články o koronaviru.

Fact-checking: Jako první z médií zprávu publikoval Bloomberg. Následně ji převzala česká média jako Novinky.cz, iDnes nebo Lidovky.

Jedná se o předběžnou studii bez dalšího recenzování, jejíž autoři sami konstatují, že je nutný další výzkum problematiky. Důraz na tento fakt udržely zejména Novinky.cz. Další média však sklouzla k jasnému stanovisku, které podporuje i souhlasnými tvrzeními několika českých lékařů a vědců. Souvislost mezi očkováním proti TBC a koronavirem podle dalšího článku Bloombergu prověřují další vědecké instituce. Rozhodně se nejedná o stoprocentně vědecky podložený a ověřený fakt. Podle nyní dostupných informací tak nelze jednoznačně tvrdit, že tato vakcína chrání také proti novému typu koronaviru.

O dezinfoservisu iniciativy c19

Pravidelný infoservis zpracovává skupina lidí, která vznikla na nové platformě COVID19CZ, jejíž součástí je i portál Seznam.cz. Skupina složená z odborníků z technologických firem i z organizací a „nevládek“, jako je Transitions, Zvolsi.info, Člověk v tísni nebo KISK FF MU, denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji SocialWatch společnosti Dataweps monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován, a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Iniciativa s pracovním označením „c19 dezinfoservis“ je na samém začátku a postupně ladí detaily, proto žádá čtenáře o shovívavost. Její členové také ocení vaše rady či podněty ke zlepšení poskytovaného servisu. Připomínky můžete posílat na c19@dezinfoservis.cz, kde se také můžete přihlásit k odběru infoservisu.

„Koronavirová výzva“ nesouvisí s prskáním na seniory ani s migranty

O co jde? 8. 4. 2020 Tomio Okamura na svém facebookovém profilu sdílel příspěvek, ve kterém uvedl, že v rámci tzv. koronavirové výzvy mladí imigranti prskají a kašlou na seniory a volají přitom, že mají koronavirus. Dále uvádí, že dva z migrantů svou výzvu natočili a následně sdíleli z youtubového účtu „Alpha & Ali“. Takové chování je podle Okamury výsledkem švédské multikulturní politiky, a apeluje proto na Čechy, aby se vymezili vůči přijímání migrantů. V závěru dodává, že se podobné bezohledné chování některých mladých lidí objevilo už i v Čechách.

Původním zdrojem je již smazané video na YouTube. I nadále je možné ho nalézt na švédském alternativním serveru Samhällsnytt.

Fact-checking: Tomio Okamura ve svém příspěvku spojil dohromady několik na sobě nezávislých údajů. Tiktokové video nazvané „koronavirová výzva“, v rámci kterého někteří Američané olizovali regály v obchodech apod., nijak nesouvisí s videem dvou nezletilých švédských azylantů, kteří zachycovali reakce kolemjdoucích, s nimiž se kašlající mladík s kapesníkem před pusou pokoušel navázat kontakt. V rámci inscenace příběhů do svého příspěvku Okamura zakomponoval ještě krátké a neurčité sdělení z jiné švédské obce, které vzniklo až po natočení videa dvojice „Alpha & Ali“.

Facebooková výzva z 30. 2. 2020, která se objevila na účtu radnice švédského městečka ELOVS je sice pravá, není v ní ale žádná zmínka o národnosti, a to ani v komentářích.

Samotné video se rozšířilo prostřednictvím článku na alternativním švédském serveru. Samotný článek ovšem informuje, že se nejedná o výzvu někoho nakazit, nýbrž o pouhý humor, tzv. prank.

Více se můžete dozvědět také zde a zde.

Doporučované