Článek
Čínská dodávka roušek, respirátorů, ale třeba i rychlotestů na odhalení onemocnění novým typem koronaviru by mohla nabrat zpoždění.
Důvodem je, že došlo k zpřísnění vývozu ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu z Číny. Nizozemsko, Španělsko nebo Turecko si přitom v poslední době na kvalitu respirátorů nebo rychlotestů stěžovaly.
„Smyslem ale není omezení dovozu, ale kontrola kvality vyváženého zboží,“ uvedl pro Seznam Zprávy prezident Česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.
Podle něho tak Čína reaguje na vývoz nelicencovaného zdravotnického materiálu. Právě z Číny přitom již několik dní přilétají do Česka letadla s miliony roušek a respirátory nebo statisíci rychlotestů.
„Mě třeba překvapilo, že na rouškách, které nám teď přišly, bylo razítko s čínským nápisem, že byly překontrolovány,“ řekl starosta Náchoda a poslanec ČSSD Jan Birke, který stejně jako Tvrdík působí ve vedení zmíněné komory.
Birke podle svých slov rovněž čínskou dodávku pomáhal zajišťovat. Některé ochranné pomůcky doputovaly třeba do nemocnice v Náchodě.
Tvrdík také uvedl, že by zpřísnění vývozu mohlo znamenat zpoždění dodávek o jeden až dva dny. „Reálně to tok zdravotnických potřeb pro Ministerstvo vnitra neohrozí,“ doplnil Tvrdík.
Podle něho se však Čína také bojí druhé vlny epidemie novým typem koronaviru. A kvůli tomu začala dělat některá opatření.
„Převzala produkci některých čínských výrobních závodů pro doplnění svých vlastních rezerv,“ podotkl Tvrdík.
V poslední době museli problém s kvalitou čínského zdravotnického materiálu řešit v několika státech. Třeba Nizozemsko od Číny koupilo 1,3 milionu respirátorů třídy FFP2, načež zjistilo, že špatně těsní a mají vadné filtry.
Kvůli tomu proto zhruba 600 tisíc kusů muselo z nemocnic stáhnout. Ve Španělsku pak stejně stáhli 8 tisíc čínských rychlotestů. Na nespolehlivost rychlotestů si pak v uplynulých dnech stěžovali třeba i v Turecku.