Článek
„Prosím, podpořte Annu, moji sestřenici, v soutěži její školy! Může vyhrát rok bezplatného školení a váš hlas by jí velmi pomohl.“
Tak začíná podvodná zpráva, která v posledních dnech koluje prostřednictvím chatovací aplikace WhatsApp. Nejvíce případů momentálně hlásí Ústecký kraj, kde se situací od středy zabývá policie.
Kliknutím na přiložený odkaz se totiž adresát zprávy místo na internetovou stránku, na které by mělo probíhat údajné hlasování ve školní soutěži, dostane do vážného problému. Neznámý pachatel tím získá plný přístup k danému WhatsApp účtu a všem uloženým kontaktům.
Těm následně podvodník rozešle zprávu s žádostí o půjčku s tím, že peníze vrátí hned následující den. Zároveň také přiloží číslo účtu, na který peníze požaduje poslat.

Takto vypadá podvodná zpráva na WhatsAppu.
„Jen v okrese Chomutov jsme od středy zjistili nejméně pět poškozených, kteří neznámému podvodníkovi poslali částky od 27 do 30 tisíc korun v domnění, že půjčují peníze svému známému,“ komentuje situaci mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Jednotky případů již evidují i na Mostecku, Lounsku, v Děčíně a Teplicích.
Podle Glogovské však poškození stále mají šanci, že o své peníze nepřijdou. „Policisté bezprostředně po přijetí oznámení učinili opatření k zajištění finančních prostředků na bankovních účtech, na které byly peníze převedeny. Důležitá je včasnost oznámení,“ upozornila pro Seznam Zprávy.
Počet útoků v kyberprostoru v posledních letech mnohonásobně roste a zvyšuje se i jejich důmyslnost.
„Každý den prověříme desítky tisíc transakcí platebními kartami, a pokud zachytíme takovou, která vykazuje znaky pokusu o podvod, obratem kontaktujeme klienta a varujeme ho. Mnohdy ale ani to nestačí, protože umělá inteligence, přesvědčivé metody podvodníků a hraní na emoce a city klientů jsou stále rafinovanější,“ uvedl manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky Pavel Šašek.
Policie proto opakovaně vyzývá veřejnost k maximální obezřetnosti. Doporučuje neklikat na odkazy, které vypadají nedůvěryhodné, už vůbec na odkazech nevyplňovat žádné osobní údaje a v případě podezřelé zprávy si vždy ověřit, kdo ji skutečně odeslal.
„Problém je, že někdo vidí třeba kontakt ‚Švagr‘ nebo nějaký jiný příbuzný či známý a dál to nezkoumá. Rozhodně by se ale lidé neměli unáhlovat a než někam peníze pošlou, si nejprve ověřit, od koho ta žádost skutečně je. Ideálně telefonicky, přímo na číslo dané osoby,“ dodala policejní mluvčí Glogovská.
Jak mohou podezřelé zprávy vypadat?
- překlepy a gramatické chyby,
- žádost o klepnutí na odkaz, aktivaci nových funkcí prostřednictvím odkazu nebo stažení aplikace,
- žádost o sdílení osobních údajů (například číslo kreditní karty a bankovního účtu, datum narození, heslo apod.),
- žádost o přeposlání zprávy,
- žádost o peníze nebo tvrzení, že za používání aplikace WhatsApp musíte platit,
- podvodník se vydává za někoho, koho znáte,
- zpráva se týká loterie, hazardních her, práce, investice nebo půjčky,
- uživatel s vámi začne chatovat, aby si získal vaši důvěru předtím, než vás požádá o osobní údaje.