Hlavní obsah

Po Minářovi opouští vedení Milionu chvilek i Roll, chce se věnovat teologii

Foto: Seznam Zprávy

Benjamin Roll dnes oznámil, že se naplno vrací ke studiu teologie.

Reklama

15. 12. 2021 18:01

Spolek Milion chvilek nově povede tříčlenný výbor. Bývalý předseda spolku Benjamin Roll se chce věnovat studiu teologie a profesi faráře, ale zůstane řadovým členem organizace.

Článek

Roll nahradil v čele Milionu chvilek Mikuláše Mináře, který byl dlouho klíčovou tváří hnutí. Minář vloni v září rezignoval, chtěl se věnovat politice. Což se mu nedaří. Jeho Lidé PRO nakonec totiž do sněmovních voleb vůbec nešli.

Odchod Rolla oznámil Milion chvilek dnes. Ve výboru spolku zasedne dosavadní místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl spolu s Amálií Kovářovou a Lukášem Venclíkem. Milion chvilek v minulosti pořádal demonstrace namířené zejména proti nynějšímu premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a jeho kabinetu. V akcích chce spolek pokračovat i po pátečním jmenování nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS).

Od doby, kdy se Milion chvilek začal z hnutí přetvářet ve stabilní organizaci, se ukazovalo, jak náročná je funkce předsedy jakožto jediného oficiálního zástupce spolku. Nová struktura proto počítá s rozložením sil a pravomocí mezi více osob.
Jiří-Jakub Zévl, dosavadní místopředseda

Valná hromada Milionu chvilek na konci listopadu odhlasovala změnu stanov, kterou zanikly funkce předsedy a místopředsedy spolku. Zároveň byl jmenován nový výbor, který organizaci povede spolu s ředitelkou Milionu chvilek Marií Jahodovou.

„Od doby, kdy se Milion chvilek začal z hnutí přetvářet ve stabilní organizaci, se ukazovalo, jak náročná je funkce předsedy jakožto jediného oficiálního zástupce spolku. Nová struktura proto počítá s rozložením sil a pravomocí mezi více osob,“ sdělil Zévl. „V činnosti Milionu chvilek se nic nemění. Dál pokračujeme v aktivizaci a kultivaci občanské společnosti,“ doplnila mluvčí spolku Hana Strašáková.

„Členem spolku budu i nadále a na jeho aktivitách se hodlám i v budoucnu podílet. Nebudu už ale v každodenním dění,“ oznámil bývalý předseda Roll. „Naplno se vracím ke studiu teologie. Chci dohnat chybějící roky a vnímám, že mým osobním posláním je práce evangelického faráře, nikoli řízení velké organizace,“ uvedl.

Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené Babišem. V uplynulých letech spolek pořádal demonstrace, při nichž kritizoval premiéra Babiše, který je podle spolku ve střetu zájmů a nedodržel volební sliby. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace spolku zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

Babišův kabinet v pátek vystřídá nově vzniklá vláda v čele s předsedou ODS Fialou. Představitelé stran, které tvoří Fialův kabinet, se v minulosti zúčastnili některých akcí Milionu chvilek. „Milion chvilek se bude v nejbližší době soustředit na kroky nové demokratické vlády a to, zda se nová vláda opravdu zasadí o posílení demokratických pojistek, jak slíbila občanské společnosti letos na jaře ve Výzvě demokratickým stranám,“ sdělila mluvčí spolku.

Letos 17. listopadu také Milion chvilek na demonstraci vyzval k hledání společného demokratického kandidáta na prezidenta. „Hlavní náplní spolku pro rok 2022 budou komunální volby, prezidentské volby a podpora organizátorů Milionu chvilek z celé republiky,“ doplnila mluvčí.

Reklama

Doporučované