Hlavní obsah

Ropovod z Itálie může okamžitě výrazně navýšit dodávky do Česka

Foto: Shutterstock.com

Česko je na ropovod TAL napojeno pomocí produktovodu IKL vedoucího do Kralup a Litvínova. Ilustrační foto.

Reklama

9. 5. 2022 8:53

Česko je pomocí produktovodu IKL napojeno na ropovod TAL vedoucí z Terstu. Italský ropovod může velice rychle navýšit dodávky ropy do Česka o až 6 milionů tun ročně. Rusko do Česka vyváží asi tři a půl milionu tun ropy ročně.

Článek

Transalpinský ropovod (TAL), který z Terstu zásobuje ropou rafinerie v Česku, Rakousku či Německu, může téměř okamžitě navýšit své dodávky o pět až šest milionů tun ropy ročně. Na dotaz agentury ČTK to sdělila společnost SIAT-TAL, která provozuje ropovod na italském území. Již dříve společnost uvedla, že dodávky do Česka může zdvojnásobit. Zvýšení dodávek si zatím nevyžádá technické úpravy a dodatečné investice do ropovodu.

Ropovod může podle společnosti navýšit „téměř okamžitě“ své dodávky do střední Evropy o pět až šest milionů tun ropy ročně. „V minulosti ropovod přepravoval až 42 milionů tun ropy ročně a v uplynulých dvou letech objem dosahoval 37 až 38 milionů tun,“ uvedla mluvčí společnosti Paola Pasinová.

Foto: Seznam Zprávy

Česko je z ropovodu TAL schopné získávat ropu pomocí ropovodu IKL (na mapě světle modrý).

Přepravu v tomto rozsahu lze podle společnosti navýšit bez výraznějších zásahů do infrastruktury. „Investice by byly nezbytné, pokud by se očekávaná poptávky rafinerií trvale dostala nad 45 milionů tun ropy ročně,“ uvedla Pasinová. Rozsah a trvání úprav by podle ní záležely na tom, jak vysoká by byla očekávaná poptávka ze strany rafinerií.

Podle informací provozovatele ropovod TAL pokrývá zhruba 90 procent dovozu ropy do Rakouska a 100 procent dovozu do jižního Německa. TAL je napájen ropou, kterou do přístavu v Terstu přiváží tankery z celého světa.

Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL. Přes IKL Česko pokrylo v roce 2021 zhruba 51 procent dovozu ropy, který činil 6,8 milionu tun, uvádí statistiky Ministerstva obchodu a průmyslu.

Největším vývozcem ropy do Česka je Rusko, na které v roce 2021 připadlo 3,4 milionu tun. O větším využitím ropovodu TAL se mluví v souvislosti s možným unijním embargem na dovoz ropy z Ruska.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované