Hlavní obsah

Erdogan otočil. S americkou delegací vedenou Pencem se nakonec setká

Foto: AFP PHOTO / TURKISH PRESIDENTIAL PRESS SERVICE", Profimedia.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vpravo).

16. 10. 2019 17:09

Původně odmítl, nakonec ale ke schůzce dojde. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan změnil názor na setkání s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a šéfem diplomacie USA Mikem Pompeem. V původním prohlášení pro televizi Sky News je odkázal na jejich protějšky v turecké vládě. Pompeo naopak v rozhovoru se stanicí Fox News řekl, že nadále předpokládá, že se s Erdoganem sejde. Schůzka, na které se bude řešit turecká intervence v Sýrii, byla v úterý avizována na čtvrtek.

Článek

„Mluvit s nimi nebudu. Budou jednat se svými protějšky. Pokud přijede Trump, jednat s ním budu,” řekl nejdříve ve středu dopoledne Erdogan o americké delegaci, kterou vede Pence.

V návaznosti na to se ředitel tiskového oddělení prezidentského úřadu Fahrettin Altun na Twitteru „pokusil nedorozumění vyřešit“. Podle Altuna Erdoganovo původní vyjádření znamenalo, že se s Pencem a Pompeem nebude chtít setkat ve středu, ale že ke schůzce dojde ve čtvrtek.

Američané letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo uvedl řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy. Turecko je stejně jako USA členem Severoatlantické aliance. Šéf americké diplomacie nicméně jednání Turecka v Sýrii kritizoval a Erdogana označil za odpovědného za destabilizaci situace v regionu.

Americká delegace v čele s Pencem, jejíž součástí je i bezpečnostní poradce Robert O'Brien a zvláštní zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey, chce Ankaru přimět k zastavení palby. To ale Erdogan odmítá.

„Říkají, ať zastavíme palbu. To nikdy neuděláme,” řekl Erdogan novinářům po návštěvě Ázerbájdžánu. „Tlačí na nás, abychom zastavili operaci. Oznamují sankce. Náš cíl je jasný. Z žádných sankcí strach nemáme,” uvedl turecký prezident.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené