Hlavní obsah

Výzva: Bylo by dobré, aby Babiš odstoupil, říká muž, který na Letné před 30 lety přiměl lidi modlit se otčenáš

19. 6. 2019

Hostem pořadu Výzva je pražský biskup Václav Malý. (Video: Jiří Kubík, Seznam.cz)

Pražský biskup Václav Malý ve Výzvě porovnává dnešní sérii protestů proti vládě Andreje Babiše s demonstracemi v listopadu 1989. Kdyby nebyl teď v neděli mimo republiku, na demonstraci na Letnou by určitě šel.

Článek

„Politika a soukromé vlastnictví by se neměly spojovat, to je zásadní,“ říká k požadavkům protestujících, aby odstoupila vláda v čele s Andrejem Babišem, neustále se pohybujícím ve střetu svých zájmů.

Nejde jen o jednu osobu, problémy jsou i jinde

Václav Malý ale zároveň dodává: „Nemělo by se to všechno soustředit jen na jednu osobu. Jsou tady i zásadnější otázky, populistická rozhodnutí vlády, jako jsou slevy na železnici, je tu problém s odchodem lékařů do zahraničí, i o tom by se mělo mluvit.“

Oceňuje, že se vzedmula občanská nespokojenost a že si lidé uvědomují, že záleží na nich a na jejich názoru. „Bylo by dobré, kdyby pan premiér odstoupil, protože on není důvěryhodným reprezentantem státu.“

Václav Malý patřil k zásadním tvářím revolučního roku 1989. Bývalý signatář Charty 77, kterému komunisté odebrali státní souhlas s kněžskou službou a donutili ho pracovat v kotelně, se po listopadu 1989 jako jeden z mála nedal na politickou kariéru. Od roku 1997 je pražským světícím biskupem, v minulosti se o něm mluvilo jako o možném nástupci arcibiskupa Miloslava Vlka.

30. výročí Několika vět

Přesně před třiceti lety, v červnu 1989, připojil svůj podpis k petici Několik vět, která nastartovala pád komunistického režimu. O šest měsíců později, v listopadu 1989, pak Václav Malý jako mluvčí Občanského fóra moderoval největší shromáždění v dějinách státu – protesty, jichž se v Praze na Letné zúčastnilo odhadem až 800 tisíc lidí.

Úvod petice Několik vět zněl: „Občanská veřejnost se už vymaňuje z letargie a stále víc lidí má odvahu veřejně projevit svou touhu po společenských změnách. Pohyb ve společnosti se tak začíná stále povážlivěji srážet s nehybností moci, roste společenské napětí a začíná hrozit nebezpečí otevřené krize.“

Platí něco z toho i v dnešní době? I na to odpovídá biskup Malý ve Výzvě a zmiňuje prezidenta Miloše Zemana jako toho, kdo společnost zásadně rozděluje.

„Místo, aby lidi v klidu oslovil, ukazoval jim určitou perspektivu, tak používá fráze jako například pražská kavárna, což lidi dál rozděluje. Je to veliká nezodpovědnost.“

Část věřících má zúžené vidění

Recept vidí Václav Malý v klidné debatě lidí navzájem, v překonávání bariér mezi jednotlivými sociálními skupinami, ale i mezi generacemi.

A jak vnímá schopnost dnešní katolické církve s lidmi na toto téma mluvit?

„Musím být kritický i do vlastních řad. U části věřících pozoruji jistý odstup od toho občanského dění, pozoruji u nich zúžené vidění skutečnosti, neochoti dát si práci s tím, jak se rozhodnout. Dost velká část lidí chápe politiku jako záležitost těch mocných, a to není správné.“

V rozhovoru se Václav Malý vyjadřuje i ke svému moderování největších demonstrací v historii, v listopadu 1989 na Letenské pláni. Tehdy mimo jiné přiměl lidi pomodlit se otčenáš a vyzval je k odpuštění komunistickým viníkům.

Rada zkušeného Milionům chvilek

Neříká si při zpětném pohledu, že se to s tím odpuštěním a velkorysostí přehnalo? S jakými pocity se dívá na dnešní KSČM, která se loni díky vládě Andreje Babiše dostala po 29 letech opět k moci a diktuje si své podmínky, jako například zdanění církevních restitucí?

A jaké doporučení dává organizátorům dnešních demonstrací ze spolku Milion chvilek pro demokracii?

Rozhovor najdete ve videu umístěném nahoře v tomto textu.

Doporučujeme

Další zprávy