Hlavní obsah

Letnou nahradil internet, Milion chvilek protestoval proti současnému dění

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Demonstrace spolku Milion chvilek 9. června 2020.

Reklama

16. 11. 2020 17:56
aktualizováno • 16. 11. 2020 20:37

Kvůli koronavirové epidemii se spolek Milion chvilek rozhodl přesunout protesty do online prostředí.

Článek

Spolek Milion chvilek v pondělí pořádál on-line demonstraci, která má upozornit na kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle organizátorů česká společnost navíc čelí nejen politické krizi, ale i epidemické a musí se semknout.

Program byl přenášen z pražského Lucerna Music Baru na Facebooku a YouTube. Vysílání bylo prokládáno výstupy hostů, promluvili mimo jiné zástupci opozice.

„Rok 2019 byl rokem protestů, 2020 zase rokem krize, rok 2021 ale bude rokem změny a nové naděje. Současná pandemická krize odhalila zároveň hlubokou krizi politickou. Je potřeba napnout všechny síly k tomu, aby ve sněmovních volbách skutečně ke změně došlo. Demokratické strany musí zvítězit,“ uvedl předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll. Dodal, že do nejzazšího termínu voleb zbývá 333 dní a tuto skutečnost spolek promítl na zeď pod Kramářovou vilou, sídlem předsedy vlády, zahájil odpočet.

Bývalá místopředsedkyně Sněmovny a senátorka ODS Miroslava Němcová zdůraznila, že je třeba za rok namísto firemního pojetí státu obnovit stát, který se bude opírat o svobodu a demokracii. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je třeba usilovat o stát, který občany podporuje a neomezuje. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na předvolební spojenectví s ODS a TOP 09, k čemuž spolek před rokem vyzýval.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan nechce žít v zemi, kde vládnou ti, kteří donášeli. Změna, kterou chce spolek, by neměla podle Rakušana být namířena proti současnému premiérovi, kterého nazval falešným mesiášem, ale měla by dát perspektivu a vizi celé zemi do budoucna. Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že jeho strana vznikla, protože politika vyčpěla a vedla k politice elit. Chce stát, který se snaží „pomoct a nezaklekávat“.

Koronavirová krize podle ekonoma Daniela Münicha odhalila v plné nahotě způsob vládnutí v Česku, kde skutečné řešení problémů je překrýváno marketingem. „Uvrhla nás do ekonomické krize stylem silnější pes šustí. Bohatí zbohatnou a chudí zchudnou,“ dodala komička Adéla Elbel. Spolek chce také bránit nezávislost médií a posilovat a propojovat občanskou společnost.

Demonstrace se s ohledem na protiepidemická opatření nekonala na pražské Letné, kam loni v červnu přišlo podle spolku na čtvrt milionu lidí, ale prostřednictvím facebooku a youtube. Dějištěm bylo pódium v pražském Lucerna Music Baru, na které organizátoři pozvali pamětníky událostí z listopadu 1989 i představitele nynějších opozičních stran. Do programu se zapojili i diváci komentáři pod streamovaným videem nebo vzkazy přes sms bránu.

Na youtube bylo k on-line demonstraci po hodině připojeno zhruba 13 000 lidí na facebooku kolem 8000 lidí. V závěru dvouhodinové akce se tento počet sledujících snížil na 16 500.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované