Hlavní obsah

Lidé v kostýmech seriálových hrdinů i příznivci tradiční japonské kultury se o víkendu sešli na tematickém festivalu

Letošní ročník festivalu Advík se konal v Praze na ZŠ Klausova. (Video: Kamila Bejlková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

7. 8. 2018 21:59

Festival japonské kultury Advík vítá příznivce jak starodávné historie, tak té moderní. Na místo nakonec dorazilo přes 1800 návštěvníků.

Článek

Japonská kultura byla na festivalu zastoupena celou řadou tamních zvyků a tradic. Kromě ukázek bojového umění, které prezentovali i samurajové v padesátikilové zbroji, proběhl na festivalu tradiční japonský čajový obřad. Při něm Jan Hála, čajový mistr, podával zelený čaj matcha a přiblížil, k čemu obřad slouží. „Na začátku se mlčí, je to hodně rozjímavé, jde o zklidnění. Zastavit se uprostřed dne i tady na festivalu. A pak se zase naladit na to, že se dostaneme mezi lidi. Čajový obřad je postaven na čtyřech sloupech. Čistota, harmonie, úcta a klid,” přiblížil rituál Hála.

Historickou část na festivalu představil mimo jiné Jakub Zeman, japanolog, který v Praze vede Dódžó Hakuzan. Při akci na ZŠ Klausova tak představil například sekání japonským mečem Tamešigiri. Také se podílel na výstavě, do které věnoval některé ze svých exemplářů japonského tradičního i užitého umění.

Na druhé straně festival navštívili i příznivci počítačových her, filmů a seriálů anime, komiksů manga nebo cosplaye. Poslední zmiňovaná disciplína je u mladých i starších velmi oblíbeným koníčkem. Jde o kostýmovou hru na libovolné komiksové, filmové nebo seriálové postavy. Festival navštívili zahraniční „cosplayeři”. Vyvrcholením festivalu pak byla soutěž, ve které porota hodnotila vlastnoručně vyrobený kostým i takzvaný „roleplaying”, tedy to, zda se soutěžící umí i jako vybraná postava chovat.

Podobných festivalů jako je Advík se koná po světě celá řada. Přesto se i ten pražský, jehož hlavními organizátory jsou Jan Horský a Martin Peták, těší velké účasti. Podporu má i od japonského velvyslanectví v Praze.

Pořad Rodinka Letní speciál sledujte každý všední den od 8:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak ji naladit? Poradí praktický návod.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované