Hlavní obsah

Lidové noviny vydaly text dodaný Babišem. Kvůli vlivu premiéra padají výpovědi

24. 9. 2018

V LN končí po sedmadvaceti letech Petra Procházková, i další novináři připojují výpovědi.

Z Lidových novin, které patří do svěřenského fondu Andreje Babiše, odchází reportérka Petra Procházková a několik dalších redaktorů. Důvodem je zveřejnění komentáře, který do redakce přišel přímo z Úřadu vlády. Jednoznačně podporoval politický postoj premiéra v otázce přijímání syrských sirotků.

Článek

„Odcházím proto, že jsem zjistila, že mě vedení Lidových novin (LN) již nedokáže ochránit před politickým vlivem pana premiéra Babiše,“ komentovala svou výpověď pro server Neovlivní.cz Procházková, která v redakci LN strávila sedmadvacet let.

Podle informací Seznam Zpráv spolu s Procházkovou ze stejného důvodu odchází či plánuje odejít několik dalších členů redakce.

Situace v redakci se vyostřila minulý týden, kdy web Lidovky.cz zveřejnil článek, který podporoval premiérovu strategii nepřijímat syrské uprchlíky, a to ani děti. Následně upozornil Nový deník, že autorka komentáře, údajná prezidentka fiktivního Mezinárodního dětského kříže Taťjana Horáková, je osoba, kterou v prostředí humanitárních organizací nikdo nezná.

Šéfredaktor listu István Léko na otázky Seznam Zpráv nereagoval, odkázal pouze na prohlášení, které následně publikoval na serveru Lidovky.cz.

„Jakmile jsme v redakci získali pochybnosti o důvěryhodnosti autorky, stáhli jsme ho. Osobně se za zveřejnění nedostatečně prověřeného textu omlouvám a zasadím se o to, aby se podobné chyby neopakovaly. Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem,“ napsal Léko.

Podle Procházkové ale redakce zveřejnila Horákovou podepsaný příspěvek právě jen kvůli tomu, že dopis přišel přímo z kanceláře premiéra Babiše.

Lidové noviny jsou součástí holdingu Agrofert, který Babiš vlastnil do chvíle, než ho kvůli zákonnému střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

„Šéfredaktor Lidových novin István Léko nám do očí přiznal, že ten dopis jsme dostali přímo z Babišova týmu od jeho asistentky. Osoba paní Horákové není podstatná. Podstatné je, že nám z vlády nebo od pana premiéra přijde text, který se netýká jeho práce, ale podporuje jeho pozici a my to zveřejníme. A pak místo toho, abychom to přiznali, snažíme se odvést pozornost. Je to zkrátka podvod na čtenáře a já se toho dál nechci účastnit,” dodala Procházková pro Neovlivní.cz.

Že dopis, který pak vyšel v LN jako názor, psala jen pro Babiše, ostatně v Novém deníku potvrdila i sama Horáková. „Poslala jsem to panu premiérovi, Lidovky to zveřejnily a já proti tomu nic nenamítám,“ řekla. Vyloučila, že by text nabízela redakci.

Horáková v textu schvaluje premiérovy postoje a očerňuje protichůdné názory europoslankyně za KDU-ČSL Michaely Šojdrové, která přijetí padesáti sirotků navrhla.

Jejím postojem se premiér oháněl coby důkazem, že i některé nevládní organizace mají za to, že pravda je na jeho straně. V rozhovoru pro TV Seznam například řekl: „Já tady mám vyjádření lidí, kteří žili v Sýrii, mám tady vyjádření zástupkyně Mezinárodního červeného kříže, takže paní Šojdrová tady udělala hyperemočně vypjatou záležitost, která nemá žádný racionální základ,” řekl Babiš. „Mezinárodní dětský kříž” přitom premiér zaměnil za celosvětově uznávaný Mezinárodní červený kříž.

S Andrejem Babišem o sirotcích. Redakce položila českému premiérovi sérii otázek, jejichž smyslem bylo zjistit, proč má za to, že by Česko nemělo – byť i jen dočasně – nabídnout pomoc osiřelým dětem. A proč po čtyřech a půl letech u moci tvrdí, že se země neumí postarat o vlastní sirotky. (Video: Pavlína Kosová, Seznam.cz)

Doporučujeme

Další zprávy

  • V Polsku se srazil školní autobus s kamionem, nejméně dva mrtví

    Nejméně dva mrtvé a osm zraněných si v pondělí ráno vyžádala na severu Polska vážná dopravní nehoda kamionu a školního autobusu. Informovala o tom polská média. Podle listu Rzeczpospolita přišel o život řidič autobusu a vychovatelka. K tragédii došlo, když v obci Tyrowo u města Ostróda vjel kamion z dosud nezjištěných příčin do protisměru a čelně se srazil s autobusem vezoucím sedm žáků do školy. Všechny děti sice opustily havarované vozidlo samy, nicméně byly hospitalizovány.

  • Kandidát na starostu, vrah Pechanec, chce zavést samoobslužné nonstop automaty

    Zavedení městského hotelu, samoobslužné nonstop automaty s občerstvením, nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým, kulturní akce pro občany Svitav zdarma či nový podchod mezi ulicí Antonína Slavíčka a  supermarkety. To slibuje volební program Koalice DSSS ve Svitavách, jejímž kandidátem na starostu je dělník Vlastimil Pechanec. Ten je známý kvůli rasově motivované vraždě Roma Oty Absolona, za kterou byl v roce 2003 odsouzen na 17 let do vězení. Tam i s vazbou strávil 13 let, v červnu 2014 byl Pechanec propuštěn. K vraždě došlo v roce 2001 na svitavské diskotéce, kde se měl podle rozsudku Pechanec pokoušet zabránit skupině Romů vstoupit do sálu, vše skončilo dvěma bodnutími do břicha. Pechanec, který se v minulosti otevřeně hlásil ke skinheadskému hnutí, se k činu nikdy nepřiznal. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandidoval už před dvěma lety v krajských volbách. Vedení svitavské radnice se k jeho současné kandidatuře odmítá vyjadřovat. „Je to jeho osobní rozhodnutí,“ uvedl starosta David Šimek.

Reklama