Hlavní obsah

Nejsem fanynka devadesátek, baví mě dobové fenomény, říká Johana Fundová

Foto: Miloš Čermák, Seznam Zprávy

Devadesátá léta už mě nebaví tolik jako dřív, musela jsem se pohnout dál, přiznává autorka knihy Devadesátky! Johana Fundová.

Reklama

10. 6. 2021 15:00
Článek

Hostem 127. dílu podcastu je spisovatelka Johana Fundová, autorka knížky Hezký, ale narovnej se. Generační román vypráví, jaké bylo vyrůstat v devadesátých letech a proč je tak úmorné slyšet i v dospělosti nevyžádané rady rodičů.

Johana Fundová je dvaatřicetiletá autorka, a zdůrazňuju slovo autorka, protože o tomhle slově jsme se v rozhovoru bavili. A taky o tom, jaký úspěch měla její první knížka Devadesátky!, vzpomínající na devadesátá léta.

Druhá knížka Johany Fundové Hezký, ale narovnej se se odehrává na začátku nového milénia a nejde už o literaturu faktu, nýbrž o román. Jeho první část se odehrává v roce 2000, ta druhá dokonce ještě o dvacet let později, a tři spolužáci se v knize setkávají na třídním srazu.

Proč zrovna roky 2000 a 2020? Samozřejmě jsem se na to autorky zeptal. A taky na to, proč vlastně tuhle knihu napsala. Kde se bere potřeba tvořit nové a nové příběhy, zjevně neutuchající, jak se mohl přesvědčit každý, kdo po otevření obchodů zamířil do knihkupectví?

Mluvili jsme i o tom, jaké knížky Johana Fundová čte, od koho by si ráda přečetla román o pandemii, a taky proč v jejím románovém roce 2020 pandemie záhadně zmizela. Není to podvod na čtenářích?

No a zeptal jsem se rovněž na to, proč i v její generaci vzbuzují posvátnou hrůzu slova jako spisovatel nebo román, a co říká na nejprodávanější autory současnosti, a taky jestli se jí líbil víc poslední román Radky Třeštíkové, anebo jejího manžela Tomáše Třeštíka. Nevíte, o čem a hlavně o kom je řeč? Pak buď nemáte Facebook, nebo patříte k některé ze starších generací, a dost možná obojí.

Přeju příjemný poslech.

Jedno procento

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za deset let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.

Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Který díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Reklama

Související témata:

Doporučované