Hlavní obsah

Nemáme respekt ani peníze. Na Novém Zélandu stávkují učitelé

Do ulic Aucklandu vyšli učitelé. Stávkovali už potřetí. (Video: Tereza Brhelová, Reuters)

29. 5. 2019 16:21

Protesty učitelů na Novém Zélandu nabírají na obrátkách. Do ulic jich vyšlo 50 tisíc. Stávkují už potřetí.

Článek

Na Novém Zélandu došlo zatím k největší stávce učitelů. Kantoři chtějí zvýšení platů, lepší pracovní podmínky a vyžadují i větší respekt.

Od konce roku 2017 je to už třetí učitelská stávka. Tentokrát se ale spojili učitelé ze základních a středních škol a protest je zatím ze všech největší. Protestující už odmítli tři nabídky zvýšení platů od vlády a žádají minimálně 15% navýšení, aby se vrátili ke své práci. Mnoho z nich vidí stávku jako poslední východisko. Tvrdí, že jsou přehlceni administrativou a nemají čas učit.

„Nebereme stávkování na lehkou váhu,“ řekla deníku The Guardian jedna ze stávkujících učitelek Khali Olivierová, která učí na základní škole v Aucklandu a své profesi se věnuje více než dvacet let. „Učitelé jsou přehlceni a vlastně nemáme čas učit. Je to hrozné. Na Novém Zélandu je krize, je málo učitelů. Chceme, aby vláda investovala do budoucnosti učitelů a dětí ve své zemi. Už nás nebaví dočasná řešení,“ dodala. Podle ní je mezi kolegy naprosto běžný syndrom vyhoření. Pokud nebudou požadavky učitelů splněny, má v plánu svou práci opustit a přejít do soukromého sektoru.

Stávka už zasáhla 700 tisíc dětí, rodiče si musí brát volno nebo berou děti s sebou do práce. Některé se ale spolu s nimi účastní protestů.

Protesty vzbuzují ohlasy i na sociálních sítích. Na svůj Twitter sdílela socioložka z Aucklandské univerzity Sarah Gerritsenová fotky obrázků, které nakreslilo jedno z jejich dětí na podporu stávkujících učitelů. Na obrázcích dítě píše důvody, proč by měli učitelé dostávat vyšší platy.

Podle prezidenta Asociace středoškolských učitelů Jacka Boyla je zastavení diskusí s vládou zklamáním.

„Vyvážený a spravedlivý edukační systém je stěžejní pro fungující společnost. Doufáme, že se vláda bude chovat podle svých zásad a uskuteční to,“ vysvětlil.

S Boylem souhlasí i Lynda Stuartová, prezidentka unie NZEI Te Riu Roa, reprezentující učitele základních škol. Podle ní je vzdělávací sektor v krizi. Nedostává se jim například pomoci se studenty se speciálními potřebami.

„Učitelé to říkají jasně. Chtějí, aby vláda okamžitě našla řešení. Děti nemohou čekat a učitelé také ne. Nabídky, které nám vláda navrhla, se nesetkaly s problémy naší profese,“ shrnula.

Vláda najímá učitele z Británie a Austrálie, ale učitelů je pořád málo. Na některých školách musí učit ředitelé, jiné se snaží nalákat zpět profesory v penzi.

Ministr školství Chris Hipkins stávkující také varoval, že vláda už nabídla nejvyšší možné zvýšení platů.

Pro všechny blízké i vzdálené učitele, dnes na vás myslíme. Přejeme vám hodně štěstí s vaší #MegaStávkou #PodporujemeUčitele

Opoziční Národní strana řekla, že stávka kvůli uzavření ulic způsobuje komplikace mnoha lidem. Navíc protesty negativně ovlivní rodiny s nižším příjmem, které si nemohou dovolit zajistit péči o děti, zatímco jsou v práci.

„Národní strana podporuje změny mezd a pracovní zátěže učitelů a vyzvali jsme premiéra a ministra financí, aby zasáhli,“ řekla expertka strany pro edukační záležitosti Nikki Kayeová. „Nevěříme, že se tenhle problém vyřeší, když vláda strčí hlavu do písku.“

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené