Hlavní obsah

Opozice se chystá na Babiše. Na mimořádné schůzi chce řešit jeho střet zájmů i rozpočet

Tisková konference ODS, Pirátů a KDU-ČSL.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

18. 4. 2019 9:59

Zástupci opozičních stran ODS, Pirátů a KDU-ČSL svolali před čtvrtečním jednáním Poslanecké sněmovny mimořádnou tiskovou konferenci.

Článek

Střet zájmů Andreje Babiše, který už dávno přerostl zájmem hranice České republiky, kritická zpráva NKÚ k fungování vlády, ale také státní rozpočet. To jsou jen některá témata, která chce opozice otevřít na mimořádné schůzi v Poslanecké sněmovně. Na brífinku o tom informovali předsedové stran ODS, Pirátů a KDU-ČSL.

Fiala novinářům řekl, že vláda vystupuje, jako by neměla žádnou strategii. Občanští demokraté s Piráty a lidovci proto podle něj chtějí „spustit cvičný poplach, že končí hostina“. „Končí žerty, protože když se vláda nevzbudí, tak po ní zůstane jen hromada řečí, ale ani jedna podstatná reforma a za námi budou ztracené roky,“ uvedl Fiala. Dodal, že bude chtít slyšet konkrétní termíny chystaných kroků a jasné odpovědi.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš apeloval na zveřejnění výsledků unijního auditu ohledně dotací pro Babišovu bývalou společnost Agrofert. Piráti tento týden ve Sněmovně neúspěšně navrhovali, aby požádala Evropskou komisi o zveřejnění výsledků auditu do poloviny května, tedy ještě před volbami do Evropského parlamentu. Mluvit by se o tom mělo znovu. „Aby občané věděli, jestli premiér Babiš je tak čistý, jak celou dobu tvrdí,“ konstatoval Bartoš.

Třetím tématem probíraným na mimořádné schůzi by měl být rozpočet. „Vláda stojí na místě, je to vláda odkladů, slibů a sliby není schopna plnit,“ konstatoval šéf KDU-ČSL Marek Výborný. Kritizoval chaotické kroky vlády, chybějící důchodovou reformu nebo neschopnost státu řádně financovat sociální služby.

„Chceme debatovat o budoucnosti českých občanů. Situace je závažná,“ uzavřel předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Policie ve středu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze Čapí hnízdo. Návrh, který nyní posoudí žalobce, se netýká premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně.

Koaliční sociální demokraté plánují vyčkat, jak se ke kauze postaví státní zástupce. Babiš nevidí důvod, aby záležitost probírala koalice. Opoziční strany jsou kritické, podle ODS by měl Babiš ve funkci skončit, pokud bude obžalován.

Reklama

Doporučované