Hlavní obsah

Po explozi domu v Magnitogorsku záchranáři stále hledají desítky osob, hrozí jim umrznutí

Možným přeživším v troskách domu hrozí umrznutí. (Video: Reuters)

 

Reklama

1. 1. 2019 14:35

Počet obětí pondělní exploze obytného domu v Magnitogorsku dále stoupá. Aktuální bilance podle tiskové agentury Interfax stoupla na osm mrtvých. Téměř čtyři desítky dalších osob se pohřešují. Pokud záchranáři možné přeživší urychleně nenajdou, hrozí jim smrt umrznutím.

Článek

Na osm zatím stoupla bilance mrtvých po pondělní explozi v obytném domě v uralském Magnitogorsku na rozhraní evropské a asijské části Ruska. Informovala o tom tisková agentura Interfax, podle které stále není jasný osud 35 osob. V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu 2. ledna smutek.

Z trosek desetipatrového domu se záchranářům podařilo vyprostit šest živých lidí, včetně dvou dětí. Všichni byli s různými poraněními odvezeni do nemocnice. Naposledy záchranáři vyprostili jedenáctiměsíční dítě, které bylo v troskách domu uvězněno 35 hodin. Podle agentury AFP jsou jeho zranění vážná.

Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová vyjádřila obavy o nezvěstné, pokud se je za nynějšího mrazivého počasí nepodaří rychle najít. V pondělí i dnes se teploty v Magnitogorsku blížily k minus dvaceti stupňům Celsia a přes noc klesly pod tuto hranici.

Úřady povolaly na místo stovky záchranářů, kteří mimo jiné evakuovali obyvatele sousedních budov, jejichž statika je ohrožena. Za příčinu neštěstí je předběžně považována exploze plynu. Podobné případy nejsou v Rusku podle médií vzácné. Často souvisejí s porušováním bezpečnostních předpisů či se špatnou údržbou plynových rozvodů. Úřady podle agentury Interfax kvůli magnitogorskému výbuchu zahájily trestní řízení pro zavinění smrti z nedbalosti.

V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované