Hlavní obsah

Pokud stát nepomůže brněnským klubům, podle provozovatelů skončí

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

18. 9. 2020 17:48

Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď vstřebávají nová nařízení proti šíření nemoci covid-19. Někde už ruší všechny podzimní koncerty.

Článek

Provozovatelé očekávají další opatření, kvůli kterým budou muset úplně zavřít. S výpadky příjmů během jarní vlny šíření nemoci pomohl klubům magistrát, nyní se neobejdou bez pomoci státu. Provozovatelé potřebují pokrýt fixní náklady, které musí platit, i když bude zavřeno, hlavně nájmy, energie a personál. Podle odhadu Brněnské asociace clubové hudby jde o pět milionů korun měsíčně za všechny kluby ve městě. S náhradou ušlého zisku provozovatelé nepočítají, pokládali by to za naivní.

„Ve srovnání s jinými branžemi nepožadujeme nic závratného, ale je to pro nás otázka existence,“ řekl Martin Kozumplík z Kabinetu múz. Pomohlo by také zopakování programu Covid - Nájemné a zavedení kurzarbeitu. Zatím je ale vláda podle provozovatelů klubů nepřipravená.

Úspory, na které by teď mohli sáhnout, provozovatelé nemají. „Spotřebovali jsme rezervy na první vlně covidu,“ uvedl Vít Kalvoda z Ponavy. Živá klubová hudba je sice komerční branže, ale málo výdělečná. „Koncerty mladých kapel nejsou žádná fabrika na peníze,“ doplnil Kozumplík.

Provozovatelé si zatím od jara drželi zaměstnance s vidinou podzimní klubové sezony. „Teď jsme v bodě, kdy je otázka, zda to bude dále možné,“ řekl Oldřich Vojáček z klubu Eleven. Provozovatelé upozorňují, že pokud budou muset propouštět, zvukaři nebo dramaturgové si najdou místa v jiných oborech, proto pak bude těžké provoz zase rozjet.

Hudební kluby odmítají přičítání zodpovědnosti za novou vlnu covidu-19. „Jsme bráni jako strůjci situace, která tady je, ale většina z nás byla od jara zavřená, neprobíhalo žádné masové letní navštěvování klubů, přesunuli jsme se ven a snažili se přežít,“ řekl Vojáček.

Velký brněnský klub Fléda už podle provozovatele Lukáše Stary rozhodl o přesunu všech podzimních koncertů, pravděpodobně na podzim 2021. „Připadá nám zbytečné kličkovat mezi opatřeními, jenom by se prohlubovala ztráta,“ řekl Stara. Koncerty podle Pavla Řehoře zruší také Metro Music Bar.

Třeba Stará pekárna zatím plánuje zachovat koncerty v režimu na sezení. Naráží však na to, že některá vystoupení ruší sami umělci, třeba ti ze Slovenska. O zbývající koncerty je menší zájem, protože lidé mají strach. Třeba na Lauru a její tygry bývá ve Staré pekárně vyprodáno. Ve čtvrtek podle Lukáše Kytnara ze Staré Pekárny přišlo asi 30 lidí.

Nižší zájem o koncerty bude podle provozovatelů dlouhodobý jev. „Restart potrvá hrozně dlouho. Je potřeba, aby stát jasně definoval pomoc,“ zdůraznil Stara.

Reklama

Související témata:

Doporučované