Hlavní obsah

„Praštil mě do tváře a začal kopat.“ Takhle jedná v Praze s nájemníky ruská státní agentura

Rusko nelegálně pronajímá české byty. A jak se chová k nájemníkům? (Video: RFE/RL, Seznam.cz)

Ruská státní agentura, která obhospodařuje majetek ruského státu, začala v Praze pronajímat apartmány. Ty však nepatří jí, ale České republice. Ta je ruské straně poskytla výhradně k ubytování diplomatů.

Článek

„Nejzajímavější věc je, že vám nedají do ruky smlouvu o pronájmu,” říká jeden ze zájemců o byt. „Když jsem je o to požádal a řekl jsem ‚dejte mi kopii, abych si ji mohl pečlivě přečíst v jiné místnosti‘, tak mi řekli, že to nejde a že si ji můžu jen sám vyfotit. Já jsem na to řekl, jestli jde o nějaký tajný dokument, který si nemohu v klidu přečíst, abych si ho zapamatoval,“ říká muž v reportáži Rádia Svobodná Evropa o kauze, o níž nedávno informoval Deník N.

Apartmány má na starosti ruská státní agentura, která obhospodařuje ruský majetek v zahraničí a která se jmenuje Goszagransobstvennost. Bývalý zaměstnanec agentury říká, že v roce 2015 se rozhodli vystěhovat z bytů ukrajinské nájemníky. A nejednali s nimi rozhodně v rukavičkách.

„Tady, podívejte, je to celé vylomené a poškozené,” říká Julia Kramažová, jejíž manžel je Ukrajinec. A dodává, že je zastrašoval Alexandr Těrentěv, šéf zastoupení agentury v Praze.

„Těrentěv mě uhodil do tváře. Hlavou jsem narazil do stěny a ztratil jsem vědomí. Když jsem přišel k sobě, tak mě začal ještě kopat,“ říká manžel Kramažové.

Těrentěv i ruská ambasáda odmítli tyto informace pro Rádio Svobodná Evropa komentovat.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Při pádu letadla tři mrtví, další dva po následné autonehodě

  Při nehodě malého letadla poblíž německého Frankfurtu zemřeli dnes odpoledne patrně tři lidé, pilot a dva pasažéři, oznámila policie. Další dva lidé pak podle ní zahynuli a tři osoby byly vážně zraněny při kolizi zasahujícího policejního auta s jiným osobním vozem.

 • Corbyn chce nové volby, pokusí se vyslovit nedůvěru Mayové

  Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn bude usilovat o to, aby parlament vyslovil nedůvěru premiérce Therese Mayové a britští voliči šli k předčasným volbám. Britským médiím to řeklo několik labouristických poslanců, jejichž strana získává v posledních průzkumech náskok před vládnoucími konzervativci. Mayová sice čelí od pátečního třetího odmítnutí brexitové dohody rostoucímu tlaku na odstoupení i z řad své vlastní strany, většina toryů se však kvůli hrozící volební prohře cestu k novým volbám otevřít nechystá.

 • Tymošenková nevěří průzkumům a tvrdí, že postupuje ona

  Volební štáb bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové označil průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama Tymošenková dnes na tiskové konferenci po oznámení prvních odhadů řekla, že spolu s vítězem prvního kola Volodymyrem Zelenským postupuje do druhého kola ona.

 • Průzkum: Zelenskyj a Porošenko jdou do druhého kola voleb

  Dnešní první kolo ukrajinských prezidentských voleb s odstupem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj, do druhého kola by měl spolu s ním postoupit dosavadní prezident Petro Porošenko. Vyplývá to z průzkumu provedeného u volebních uren, jehož výsledky byly zveřejněny po uzavření volebních místností.

  Zelenskyj podle průzkumu získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Expremiérka Julija Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. Ústřední volební komise obdržela kolem 1700 stížností na porušení volebních pravidel, žádné vážnější problémy ale průběh hlasování nenarušily, napsala agentura Unian.