Článek
Vysadit je chtějí do poloviny listopadu. Jednotlivci nebo skupiny, například skautské oddíly, se přihlašují z různých částí Nymburska. Se zvelebováním zdevastovaného pozemku ve Svídnici, kde žije zhruba 90 lidí, začal Spolek Budil zhruba před rokem, řekla ČTK jeho předsedkyně Vendulka Burger.
Takzvaný Sad míru o rozloze přes 7000 metrů čtverečních nechala obec zřídit v roce 1954, původně sloužil lidem, kteří po válce neměli vlastní zahrady. Spolek chce z místa znovu vytvořit komunitní místo a na myšlenku obecního sadu navázat, uvedla Burger.
„Během uplynulého roku se podařilo zdevastovaný sad prořezat a vyčistit, vybudovali jsme přístřešek, dešťový rezervoár, dřevěné houpačky, komunitní ohniště a zatravněnou plochu, kam se každou neděli sjíždějí zájemci o cvičení na čerstvém vzduchu z celého Nymburska,“ řekla Burger. Spolek pracuje i na obnovení včelařské tradice, má pět včelstev a letos stočil první med, který by obec mohla nabízet jako dárkový předmět.
V 50. letech místní v sadu vysadili zejména jabloně, třešně a ořechy, pěstovali vlastní zeleninu. Po roce 1989 sad zchátral a zarostl, obec neměla na údržbu peníze. „Část lidí se odstěhovala, noví přestali mít o zahrádky zájem,“ řekla starostka Dymokur Ludmila Kubálková. Obec pronajala sad spolku na 20 let.
Většina nových stromů budou staré ovocné odrůdy. Lidé si mohou strom vysadit a pojmenovat, termíny pro společné sázení, do kterého se mohou stále přihlašovat, zveřejnil spolek na webu. Na obnovu sadu využívá spolek nadační příspěvky, částečně i podporu Státního fondu životního prostředí.