Hlavní obsah

Rodič přinesl ke škole v Brně zbraň, pak se střílelo. Soud rozhodl o trestu

Připomeňte si reportáž z pořadu Záhady Josefa Klímy o střelbě před školou v Brně: Proč přišel jeden z rodičů ozbrojen a začal střílet? (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

26. 6. 2019 15:05

Rozčílený otec, hádka na kurzu plavání a zbraň, která ve výsledku zranila útočníka. Krajský soud v Brně ve středu rozhodl o trestu v příběhu loňské potyčky před základní školou v brněnských Žabovřeskách.

Článek

Brněnský soud uložil jednomu z aktérů příběhu podmíněný trest. Obžalovaného Zdeňka Poláka uznal vinným z výtržnictví, nikoli z pokusu o vraždu.

Polák loni v březnu vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem, který byl koordinátorem plaveckých kurzů ve školním bazénu. Polák měl legálně drženou zbraň, třikrát z ní vystřelil. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu a výtržnictví, za což mu hrozilo až 18 let. Rozsudek není pravomocný, žalobce si ponechal lhůtu na odvolání.

„Uvědomuji si svoji míru spoluzavinění, stydím se za to, že jsem tak nadával na školu. Nelíbilo se mi, že musíme čekat venku. Připouštím, že tak se to řešit nemá a že to bylo nevhodné,“ uvedl dnes ve své závěrečné řeči muž. Připustil, že vyvolal slovní konflikt, ale poškozený ho podle něj fyzicky napadl. „Já jsem zbraň nevytahoval jen tak, cítil jsem se ohrožený. Toho člověka jsem neznal, nevěděl jsem, proč na mě běží se zaťatými pěstmi,“ uvedl Polák. Řekl, že běžel pryč od školy a se zbraní manipuloval tak, aby nikoho neohrozil.

Trenér Poláka při konfliktu odzbrojil a postřelil, také on se bude zpovídat ze svého jednání.

Příběh už zkraje března zmapovali reportéři pořadu Záhady Josefa Klímy.

Incident se odehrál 20. března 2018 v odpoledních hodinách, nejprve před budovou brněnské základní školy na náměstí Svornosti, poté pokračoval na prostranství poblíž školy, kde se v tu dobu pohybovalo dost lidí.

Konflikt vyprovokoval otec jednoho z žáků, který ve zdejší škole navštěvoval kurzy plavání. Nechtěl se smířit s přísnými bezpečnostními předpisy školy, které neumožňují dospělým osobám vstup do školní budovy.

„Je to pán, se kterým jsem už taky měl incident zhruba měsíc před tou událostí. Choval se doslova jako dobytek, jak vůči paní vrátné, tak vůči trenérkám plavání,“ popisoval pro Záhady Josefa Klímy svou zkušenost školník Josef Havel.

Podobná scéna se odehrála i v osudný den, konfliktní rodič opět vyvolal hádku a vulgárně napadal vrátnou i další zaměstnance. Pak se do věci vložil instruktor plavání Petr Hašek. „On před těmi dětmi velmi sprostě nadával a projevoval se agresivně, tak jsem šel ven, abych mu vysvětlil, že se takhle chovat nemá. Když nepřestával, řekl jsem mu, že už si nepřeji, aby chodili se synem na plavání,“ vysvětluje Hašek.

To nasupeného otce pravděpodobně ještě víc naštvalo a začal se ohánět legálně drženou zbraní, kterou často nosil u sebe.

Potom už události nabraly rychlý spád. Nejprve střílel rodič na instruktora Haška, poté, když se Hašek snažil muže odzbrojit a zbraň mu sebrat, vystřelil dvakrát i on. Muže zasáhl tak nešťastně, že skončil na pár týdnů v nemocnici s vážným zraněním.

Jaké byly vyšetřovací verze a v čem se lišily? Co přesně se na místě odehrálo a proč po běžné hádce tasil rodič zbraň? Více v reportáži v úvodním videu.

Záhady Josefa Klímy můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každou neděli od 20:00.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované