Hlavní obsah

Rusko hledané agenty Čechům nevydá. Je to proti ústavě, argumentuje

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin.

Reklama

17. 4. 22:05

Ruské zákony umožňují rozhodnout o vydání ruských občanů pouze v případě, pokud „zahraniční vlády předloží materiály svědčící o jejich vině“, řekl nejmenovaný zdroj agentuře Interfax.

Článek

Rusko nemůže vydat dva ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po kterých česká policie dnes vyhlásila pátrání v souvislosti s výbuchem v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014, protože je to v rozporu s ruskou ústavou. Agentuře Interfax to řekl nejmenovaný, údajně dobře informovaný zdroj.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji. Muži se prokazovali ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček dnes oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu ve Vrběticích byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018.

Ústava Ruské federace zakazuje vydání ruských občanů obviněných z trestných činů na cizím území, řekl zmíněný zdroj Interfaxu. Současně podle něj ruské zákony umožňují rozhodnout o vydání ruských občanů, pokud „zahraniční vlády předloží materiály svědčící o jejich vině“.

Oba muži se podle NCOZ v ČR pohybovali od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jména Petrov a Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené