Hlavní obsah

Výzva: Nejhorší to bylo s vrahy a pedofily, říká etnoložka o unikátním výzkumu vězeňských tetování

27. 1. 2018

Lochmannová: Z tetování trestance poznáte, kde stojí ve vězeňské hierarchii i to, jaké má názory. (Video: Adam Junek)

Odsouzenému za mřížemi zůstává jen jeho tělo. Přijde o osobní věci a tetováním může ukázat svou identitu, hodnotí etnoložka Alena Lochmannová pět let výzkumu mezi českými trestanci.

Článek

Provádět tetování je sice v českých věznicích zakázané, trestanci se ale postihů příliš nebojí. „Hrozí jim třeba, že nebudou moct být předčasně propuštěni po půlce trestu. Víc než kázeňských trestů se ale bojí žloutenky,” popisuje ve Výzvě Alena Lochmannová, doktorandka etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Od roku 2013 prováděla výzkum v pěti mužských káznicích. Vyzpovídala sexuální násilníky i vrahy. Jeden si nechal vytetovat slzu pod oko, což může symbolizovat, že zabíjel. „Ostatním přiznal, že si nechal udělat slzu jen tak v opilosti. Brali to jako zneužití symbolu a vysmívali se mu,“ říká Lochmannová.

Vyrobit strojek na tetování je podle ní jednoduché. Trestanci využívají třeba motorky z elektrických zubních kartáčků a jako jehly štětiny z ocelového kartáče. Jen zřídka se už jako barva používají saze ze zapálené papuče.

Jak bolestivé je vyškrabávané tetování? Jaký je rozdíl v symbolice toho, co mají na kůži čeští trestanci a ti z Ruska nebo asijských zemí? A jak se vězeňské tetování změnilo od dob komunismu? V rozhovoru v úvodním videu uvidíte i ukázky tetování českých trestanců.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.