Hlavní obsah

Silvestr v březnu. Kvůli koronaviru lidé volali víc než na konci roku

Foto: shutterstock.com

Víc volání než na silvestra – situace po oznámení bezpečnostních opatření donutila lidi sáhnout po telefonu.

Reklama

11. 3. 2020 19:19

„Hned poté, co Bezpečnostní rada státu rozhodla o uzavření škol, se počet hovorů v naší síti vyšplhal nad úroveň posledního silvestra,“ říká pro Seznam Zprávy generální ředitel Vodafone Petr Dvořák. A tato slova potvrzují i ostatní operátoři.

Článek

Ihned poté, co se Česko dozvědělo bezpečnostní opatření týkající se koronaviru, se lidé hromadně chopili mobilních telefonů. Sítí mobilního operátora Vodafone prošlo mezi desátou a jedenáctou hodinou 2,6 milionu hovorů. Jen pro srovnání – to je o 32 procent víc než ve špičce mezi půlnocí a jednou ráno na silvestra.

T-Mobile pak za celý včerejší den potvrzuje zhruba 20procentní nárůst volání. „Velmi výrazně vzrostl počet hovorů zejména po oznámení o uzavření škol,“ říká mluvčí T-Mobile Jiří Janeček s tím, že i nadále je hlasový provoz zvýšený ve srovnání s běžným pracovním dnem.

Také v O2 patřil včerejší den mezi ty „vypjatější“ – krátce poté, co vláda oznámila bezpečnostní opatření, strhla se vlna volání a rozesílání SMS. „Během nejvytíženější minuty jsme zaznamenali nárůst počtu odeslaných SMS zhruba o deset tisíc proti běžnému dni,“ říká Lucie Jungmannová, tisková mluvčí O2.

Lidé více surfují

A víc času tráví lidé i na internetu – a to až o třetinu proti předchozím dnům. Podle údajů sdružení NIX.CZ, které provozuje hlavní tuzemský internetový uzel, se na zvýšení podílí vyšší počet lidí pracujících doma a to, že doma zůstali studenti a školáci. „Mobilní datový provoz roste až ode dneška, kdy jsou nařízení v platnosti, za dnešek (do 15:00) je o 23 procent vyšší než v běžný pracovní den v minulém týdnu,“ potvrzuje Jiří Janeček z T-Mobile.

Reklama

Doporučované