Hlavní obsah

Dvanáct věznic s islámskými radikály v Sýrii nikdo nehlídá. Kurdští civilisté hází rajčata na ustupující americké vojáky

9. 10. 2019
Foto: Reuters

Střet mezi kurdskými a tureckými vojáky pokračuje.

I přes dohodnuté příměří se na severu Sýrie znovu ozývala střelba. K ukončení bojů Ankaru vyzvaly Spojené státy, proti operaci se postavilo i Rusko a Evropská unie. Do Ankary se vydal americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je nejprve odmítl přijmout, ale pak rozhodnutí změnil a po audienci vyhlásil pětidenní příměří. Oficiální klid zbraní zítra vyprší.

Článek

Erdogan prohlásil, že pokud se nestáhnou kurdské síly, ofenziva bude obnovena. Kurdský politický vůdce Salih Muslim Muhammad už dříve v syrské televizi řekl, že Kurdové nekapitulovali, stahovat se nebudou a jsou připraveni se dál bránit.

Klid zbraní Turecko a Spojené státy dohodly ve čtvrtek. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že z Turecka přišly „skvělé zprávy”. Budou podle něj ušetřeny „miliony životů”. V pohraničním syrském městě Sari Kani se ale v pátek znovu začalo střílet. Trump podle Pence souhlasil s tím, že hospodářské sankce proti Turecku po naplnění dohody o příměří v Sýrii zruší. USA zároveň nebudou zavádět další sankce.

USA mezitím stahují většinu svých vojáků do Iráku, v Sýrii jich zůstane zhruba dvě stě.

Při další zastávce své prezidentské kampaně se Trump ve čtvrtek v Dallasu mimo jiné vyjádřil také k situaci v Sýrii. Krvavý střet mezi Kurdy a Turky připodobnil k dětskému sporu. „Někdy je musíte nechat zápasit jako dvě děti, zkrátka je necháte bojovat a pak je od sebe odeženete,“ řekl Trump. Informoval o tom americký list The New York Times.

Cílem turecké ofenzivy nazvané Pramen míru je vymýcení „hrozby teroru“, která vychází z kurdských „teroristických organizací“ na severovýchodě Sýrie, a nastolení míru v regionu, napsal turecký prezident Erdogan na Twitteru, jehož prostřednictvím spuštění akce ohlašované několik dní oficiálně oznámil.

Ofenziva má být zaměřena na kurdské milice YPG, které pomohly v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát. Turecké armádě pomáhá hlavní proturecká povstalecká skupina v Sýrii, která si říká Národní armáda a která prohlásila, že s kurdskými bojovníky nebude mít slitování.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Amerika je lhář, křičí Syřané na ustupující Američany

  Američtí vojáci, kteří se už několik dní stahují ze svých postů v severní Sýrii, překročili syrsko-iráckou hranici a vstoupili do irácké provincie Dahúk. S odvoláním na svědky o tom v úterý informovala agentura Reuters. Agentura AP uvedla, že obyvatelé východní Sýrie dávají při průjezdu amerického konvoje najevo zlobu. V Kámišlí házeli na americké obrněnce brambory.

 • včera

 • Použilo Turecko chemické zbraně?

  V posledních dnech se množí dohady o tom, zda Turecko použilo při bojích v pohraničí chemické zbraně, konkrétně bílý fosfor. Médii kolují fotografie, na kterých jsou údajně zachyceni popálení kurdští vojáci. Pravost těchto fotografií nikdo oficiálně nepotvrdil, Turecko jakékoli použití chemikálií odmítá.

 • Příměří v Sýrii skončí zítra v devět večer

  Vyhlášené pětidenní příměří v Sýrii, které dojednali američtí a turečtí státníci, vyprší zítra večer.

  „Příměří začalo platit ve čtvrtek ve 22:00 (21:00 SELČ), takže končí v úterý ve 22:00 (21:00 SELČ),“ sdělil dnes zdroj z turecké armády. Potvrdil, že v první fázi chce Ankara zřídit bezpečnou zónu na syrském území u turecké hranice v délce 120 kilometrů. Turecko tak očekává, že se z tohoto úseku do konce příměří stáhnou kurdské oddíly YPG.

  Turecká armáda také oznámila, že stahování Kurdů bedlivě sleduje. Zatím zaznamenala, že z oblasti odjeli bojovníci ve 125 autech.

 • Kurdští civilisté házejí kameny a rajčata na ustupující americké vojáky

  Většina americké armády, která roky působila v Sýrii, se dnes přesouvá do Iráku. Trump chtěl původně převelet všechny vojáky, podle amerického ministerstva obrany jich ale na severu Sýrie dvě stovky zůstanou. Nicméně daleko od probíhajícího střetu. Mnozí Kurdové vnímají odchod spojence z válečné zóny jako zradu. Civilisté házejí na odjíždějící kolony rajčata a kameny.

  V neděli večer se před jeden z amerických transportů postavila dvojice civilistů s transparentem: „Řekněte svým potomkům, že kurdské děti zabili Turkové a vy jste neudělali nic, abyste je zachránili.“

 • Během operace Pramen míru nepřišel o život ani jeden civilista, tvrdí Turecko

  „Při působení na syrském území v rámci operace Pramen míru nedošlo k žádné civilní oběti,“ sdělila na pondělní tiskové konferenci mluvčí tureckého ministerstva obrany Nadide Sebnem Aktopová. Resort rovněž odmítl, že by turecká armáda používala bílý fosfor nebo jiné chemické zbraně, které zakazuje mezinárodní válečné právo. O prohlášení informovaly turecké noviny BirGün.

 • Írán odsoudil tureckou agresi, spor by se měl podle Teheránu řešit diplomaticky

  Írán odmítl myšlenku, že by se Turecko na severu Sýrie natrvalo vojensky usadilo. Podle něj se mají respektovat hranice mezi oběma státy. Spory mezi Kurdy a Tureckem by se měly podle mínění Teheránu vyřešit diplomaticky.

  „Jsme proti tomu, aby se Ankara v Sýrii vojensky usídlila. Syrská integrita by se měla respektovat,“ sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbas Mousavi pro tamní televizi. Informoval o tom web rádia Svobodná Evropa.

 • Ankara pohrozila, že znovu udeří. Viní Kurdy ze smrti tureckého vojáka

  Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu varoval, že Turecko obnoví vojenskou ofenzivu, pokud kurdští bojovníci neuposlechnou podmínky příměří a nestáhnou se ze severu Sýrie.

  „Pokud neustoupí, naše operace začne znovu,“ sdělil Cavusoglu a obvinil kurdské skupiny z třiceti případů střelby porušující příměří. Při údajné kurdské agresi přišel včera o život jeden turecký voják, tvrdí Ankara.

 • V Sýrii zůstalo bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, tvrdí Rusko

  V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru dvanáct věznic se zajatými islámskými radikály z teroristické organizace Islámský stát. Informoval o tom ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Kurdové, kteří doposud věznice zajišťovali, totiž ze severu Sýrie ustupují.

  Ruská armáda spolu se syrskou mezitím začala obsazovat posty, ze kterých kurdští bojovníci ustoupili.

 • První odvolaní američtí vojáci vkročili do Iráku

  Američtí vojáci, kteří se několik dní stahují ze svých postů v severní Sýrii, překročili syrsko-iráckou hranici a vstoupili do irácké provincie Dahúk. S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters. Podle nedělních zpráv se Američané stáhli ze své největší základny v syrské provincii Halab (Aleppo). Štáb agentury Reuters zaznamenal na hranici 100 amerických vojenských aut, která převážela těžkou vojenskou techniku i vojáky.

 • Pelosiová objíždí země Blízkého východu a diskutuje o míru

  Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová v posledních dnech navštívila Jordánsko a Afgánistán a s jejich představiteli diskutovala o Sýrii, stabilizaci Blízkého východu nebo o boji s terorismem.

 • Erdogan se zítra sejde s Putinem v Soči

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se zítra sejde s ruským protějškem Vladimirem Putinem u břehů Černého moře. V bývalém olympijském městě Soči budou státníci pravděpodobně diskutovat o situaci v Sýrii. Informovala o tom agentura AP. Putin k sobě pozval Erdogana minulý týden ve středu.

 • Američtí vojáci se nevrátí domů. Kdo nezůstane v Sýrii, přesune se do Iráku

  Prezident Donald Trump před dvěma týdny prohlásil, že stahuje své vojáky z „nekončící války“ na Blízkém východě zpět do Spojených států. Podle amerického ministra obrany Marka Espera to ale není pravda. Zatímco dvě stovky jednotek zůstanou na severu Sýrie, zbytek vojáků se přesune přes hranice do Iráku.

  V oblasti mají američtí vojáci nadále bojovat proti hrozbám Islámského státu a zamezit jeho obnovení. Informovala o tom agentura AP.

  „Jejich prvním úkolem je nadále bránit Irák, zadruhé budou provádět operace proti Islámskému státu,“ sdělil Esper pro AP. „Věci se můžou samozřejmě změnit, kdykoli se můžeme stáhnout úplně, ale takový je plán právě teď,“ dodal ministr obrany.

  V Iráku v současnosti působí více než pět tisíc vojáků.

 • Kurdové se stahují z pohraničního města Sari Kani

  Turky obležené město Sari Kani, ze kterého se i přes vyhlášený klid zbraní ozývala střelba, opustili kurdští vojáci. Páteřní jednotky Syrských demokratických sil (SDF) tak dodržují podmínky příměří, které jim de facto nařídilo stáhnout se ze severu Sýrie (respektive z oblasti mezi Eufratem a hranicí s Irákem).

  „Ve městě už nemáme žádné bojovníky,“ sdělil mluvčí SDF Kino Gabriel. Kurdové doufají, že stažení z místa bojů uvolní napětí v regionu.

 • Dvě stovky amerických vojáků nakonec zůstanou na severu Sýrie

  Prezident Donald Trump před časem vyhlásil kompletní stažení přibližně tisícovky vojáků ze severní Sýrie. Po silné politické kritice, kterou toto opatření na americké půdě vyvolalo, se Trump chystá schválit nový válečný plán, který počítá s rozmístěním dvou stovek vojáků na východě severní Sýrie (u hranic s Irákem). Informovaly o tom americké New York Times.

  Jednotky mají primárně hlídat zajaté přívržence takzvaného Islámského státu. Jejich úkolem je také zbrzdit vojenské rozpínání syrské vlády a ruských sil v regionu bohatém na ropu. Vojáci se pravděpodobně nezapojí do probíhajícího konfliktu mezi Kurdy a Turky.

 • 20. 10. 2019

 • Nezdržujte, nebo obnovíme boje, vzkázal Erdogan

  Turecko očekává, že Spojené státy dodrží slib a nepoužijí zdržovací taktiku, aby donutily Ankaru pozastavit operaci na severovýchodě Sýrie. Pokud se kurdští bojovníci z oblasti nestáhnou do pěti dnů, jak bylo dohodnuto, obnoví Turecko boje, řekl podle agentury Reuters turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

  Příměří bylo vyhlášeno ve čtvrtek večer a má platit 120 hodin, tedy do úterního večera. Kurdové se podle něj mají stáhnout z pohraničního pásma, kde chce Turecko zřídit bezpečný prostor pro přesídlení syrských uprchlíků ze svého území. Příměří je označováno za nestabilní, boje v původním rozsahu ale zatím obnoveny nebyly.

 • 18. 10. 2019

 • Trump volal Erdoganovi, ten ho prý ujistil, že příměří „hodně chce”

  Erdogan hovořil telefonicky s Trumpem, který sdělil, že ho turecký prezident ujistil, že je odhodlán zajistit plnění příměří.

  „Právě jsem hovořil s prezidentem Erdoganem. Opravdu chce, aby příměří fungovalo. Kurdové si to přejí také,” tweetoval Trump. K dnešním bojům mu prý Erdogan řekl, že tam bylo „menší odstřelování a minometná palba, která rychle skončila”. Trump také dodal, že jsou „některé” evropské státy připraveny přijmout zpět islámské radikály zadržené nyní v Sýrii. „Je to dobrá zpráva, velký pokrok!!!” napsal Trump.

 • Video: Kouř nad Sari Kani. Klid porušily turecké vzdušné útoky

  Agentura AFP sdílela video, které ukazuje kouř nad městem Sari Kani, kde podle ní klid zbraní porušilo Turecko.

 • Erdogan: Boje v Sýrii budou obnoveny, když se Kurdové nestáhnou

  Turecká ofenzíva na severu Sýrie bude v úterý večer obnovena, pokud se kurdské oddíly nestáhnou, jak to předpokládá dohoda o příměří. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který ve čtvrtek dohodl s USA 120hodinové příměří. Kurdské oddíly YPG se mají stáhnout z pohraničního pásma širokého kolem 30 kilometrů.

Doporučujeme

Další zprávy