Hlavní obsah

V kapli ve Valašském Meziříčí dělají přípravný archeologický průzkum

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 11. 2020 23:18

Pracovníci Muzea regionu Valašsko dělají přípravný archeologický průzkum v kapli Smrtelných úzkostí Ježíše Krista na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

Článek

Kaple byla v létě zpřístupněna po dokončení restaurátorských prací na freskové výmalbě, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí Ondřej Smolka.

„Jedná se o výzkum, který si vynutila stavební úprava, a to provedení drenáže, jež je v kapli nutné udělat kvůli vzlínající vlhkosti,“ uvedl kastelán a kurátor Muzejního a galerijního centra Jan Anlauf.

Úprava se měla udělat letos na podzim, ale práce byly odloženy na příští rok. „V tomto případě se jedná o takzvaný předstihový archeologický výzkum, který má za úkol jednak zjistit, co se v podzemí nachází, ale hlavně ukázat stavebníkům, s čím mají počítat a do čeho se pouští. Zároveň tento výzkum odkryje část plochy, na níž se v budoucnu nebude nutno zaměřovat,“ uvedl Anlauf.

Při pracích se ukázalo, že pod dlažbou, která je pokládána za původní z doby stavby kaple z 18. století, se nachází asi půlmetrová vrstva suti a pod ní byla zasypána valounová dlažba. Datovat by se mohla do 17. století.

„Přesnou dataci dlažby není podle čeho stanovit. Tu ale narušují dvě pravděpodobně mladší zdi, které jsme zachytili pouze v malém úseku a je otázkou, jestli se jedná o kus nějaké hospodářské budovy na tehdejším nádvoří nebo o něco jiného. Každopádně se nacházíme v prostoru vedle městské hradby, která ve své době oddělovala zámecké nádvoří od okolního města. Za jiných okolností by se zde dal čekat hradební příkop, ale ten zde chybí, jelikož se nacházíme v prostoru nádvoří. To ostatně potvrdil i právě probíhající výzkum. Otázkou tak zatím zůstává, jak si vysvětlit dnes nalezené zdi,“ uvedl Anlauf. V nadcházejících dnech budou odborníci objevený stav zakreslovat a mapovat.

Reklama

Doporučované