Hlavní obsah

Válku mezi USA a Íránem může spustit jeden náhodný incident, říká americká novinářka

11. 7. 2019

Svět bez obalu: Opravdu hrozí válka mezi USA a Íránem? (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

Napětí v Perském zálivu může přerůst ve válečný konflikt. Nabízíme exkluzivní rozhovor s novinářkou íránského původu Golnaz Esfandiari.

Článek

Poté, co bylo napadeno několika tankerů v Ománském zálivu, z čehož Spojené státy obviňují Írán, a následnému sestřelení amerického dronu Íránskými revolučními gardami, se napětí mezi oběma zeměmi znovu vyostřilo

Americký prezident dokonce schválil odvetný úder, který ale nakonec odvolal. Americký diplomat Brian Hook tvrdí, že Spojené státy si válku s Íránem nepřejí.

„Mezi Teheránem a Washingtonem panuje nesmírně nebezpečná situace. Přičemž ani jedna strana si nepřeje válku,“ souhlasí v rozhovoru pro Seznam americká novinářka íránského původu Golnaz Esfandiari, která pracuje pro Rádio Svobodná Evropa. „Prezident Donald Trump říká, že s Íránem chce jednat. Chce uspořádat s íránskými představiteli summit – podobě, jako ho měl se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. A Írán není iracionální stát. Ví, že Amerika je mnohem mohutnější. A že válka s USA by pro Írán byla mimořádně špatná.“

Přesto by podle ní stačil další náhodný incident, a ozbrojený konflikt by mohl vypuknout.

Je ovšem íránské vedení připraveno sednout si se zástupci USA k jednomu stolu, anebo jsou nové americké sankce pro Írán koncem diplomacie? „Zatím to vypadá, že Írán s USA jednat nechce. Teherán je pod těžkými sankcemi. A myslí si, že byl podveden. Země podepsala jadernou smlouvu s USA a dalšími mocnostmi. A tuto smlouvu doposud dodržovala. Ale nic z toho – kvůli sankcím – nemá. Takže Íránu jde o to, aby z jaderné smlouvy něco měl.“

Celý rozhovor s Golnaz Esfandiari i s diplomatem Brianem Hookem si můžete pustit v úvodním videu.

Interview jsou součástí pořadu Světa bez obalu, který můžete sledovat v premiéř na Televizi Seznam každý čtvrtek od 21:00.

Jak naladit Televizi Seznam? Praktický návod zde.

Doporučujeme

Další zprávy

 • V historickém centru Bratislavy se strhla rvačka mezi polskými a bulharskými fotbalovými fanoušky

  V okolí Michalské brány a Ventúrské ulice se ve středu večer střetly desítky fotbalových fanoušků. Podle dosavadních informací došlo k potyčce mezi fanoušky polského klubu Cracovia a Ajaxu Amsterdam s fanoušky bulharského týmu Levski Sofia. Informoval o tom web aktuality.sk.

  Výtržníci ničili celé ulice, házeli po sobě stoly a stoličky a devastovali venkovní části kaváren a restaurací. Podle mluvčí záchranné služby bylo na místo vysláno několik vozidel záchranné služby. Na místě byly slyšet dva výbuchy. Lidé ze strachu utíkali pryč.

  Město je v současné době plné policejních aut a postižená městská část je uzavřená pro veřejnost. Na místě bylo zatčeno 80 lidí, policisté je odvezli na stanici.

  Potyčka fotbalových fanoušků v centru Bratislavy. (Video: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky)

 • Při střelbě v Kostelci nad Labem byla postřelena jedna žena, zřejmě šlo o pokus o vraždu

  Policisté dnes zasahovali při střelbě v Kostelci nad Labem. Jedna žena je zraněná a vrtulník ji přepravil do nemocnice. ČTK to potvrdila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že si případ přebírá středočeská kriminální policie. Podle informací ČTK šlo zřejmě o pokus o vraždu. Policie vyjížděla k nahlášené střelbě dnes v podvečer. Na místě nalezla zraněnou starší ženu. Na místo byli přivoláni i záchranáři a vrtulník. „Po nezbytném ošetření na místě vrtulník ženu přepravil do pražské vinohradské nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranky. Muže podezřelého ze střelby policie zadržela, střílel údajně po rodinné rozepři. Zatím nebyl obviněn.

 • Ukrajina představila nový kryt Černobylu, před únikem radiace má chránit dalších sto let

  Ukrajinští činitelé ve středu oficiálně představili nový ochranný kryt, který se rozkládá nad havarovaným čtvrtým reaktorem jaderné elektrárny Černobyl. Informovala o tom agentura AP. Stavba gigantické konstrukce začala v roce 2012, její hlavní část byla dokončena před třemi lety. Její slavnostní odhalení vedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (v přepočtu 56 miliard korun), ukrajinští představitelé označili za největší pozemní pohyblivou stavbu. Kryt má na šířku 257 metrů, na délku 162 metrů a na výšku 108 metrů. Zakryl by tedy i například pařížský stadion Stade de France nebo newyorskou sochu Svobody.

  Kryt uzavírá zbytky budovy reaktoru číslo 4, který byl zničen při rozsáhlé havárii v roce 1986. Nový ochranný kryt by měl před únikem radioaktivního prachu chránit dalších 100 let. Počítá se i s částečnou demolicí původního betonového a olověného sarkofágu, který byl instalován bezprostředně po katastrofě.