Hlavní obsah

Virtuální nebo mluvící kino. Co nabízejí festivaly Febiofest a Jeden svět

Fero Fenič o tom, na jaké programové novinky se letos můžeme na festivalu Febiofest těšit. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

9. 3. 2018 12:00

Mezinárodní filmový festival Febiofest se chystá na narozeniny. Čtvrt století své existence oslaví už 15. března v Praze. K jubileu nabídne více filmů ve více městech, ale i známé hosty a řadu novinek. Jen o pět let méně letos slaví také neméně známý dokumentární festival Jeden svět, který se věnuje lidským právům.

Článek

Mezinárodní festival Febiofest se za dobu svého trvání zdesetinásobil. „Diváci jsou dnes ze všech věkových i sociálních skupin,“ řekl prezident a zakladatel festivalu Fero Fenič. Hlavním tahounem 25. ročníku je francouzská herečka Catherine Deneuve, která si při slavnostním zahájení převezme cenu Kristián. „Vzpomeneme si i na Jiřího Kodeta, dostane in memoriam pamětní medaili,“ dodal Fenič.

Součástí festivalu bude také sekce s názvem Best of. Ta uvede deset divácky nejoblíbenějších snímků, které byly v minulosti českému publiku poprvé představeny právě na Febiofestu. Sekce Best of ale samozřejmě není jediný počin k oslavě 25. výročí. Na Václavském náměstí vyroste speciální stan, jenž se otevře již 9. března. Zdarma divákům nabídne filmy, které se budou tematicky dotýkat letošního 100. výročí založení československého státu. Mezinárodní filmový festival bude v Praze od 15. do 23. března. Poté poputuje také do dalších 16 měst po celé České republice.

Festival dokumentárních filmů Jeden svět už odstartoval. Do 14. března v Praze a následně v 36 městech v Česku uvede celkem 128 filmů z 52 zemí, přiveze 120 hostů a divákům letos poprvé také nabídne mluvící nebo virtuální kino. „Diváci si budou moci vyzkoušet, jaké to je, procházet se po amazonském pralese, nebo si vyzkoušet, jaké to je, zažádat si o azyl ve Velké Británii,“ zve diváky ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Do Studia Slavných přišel popovídat o právě probíhajícím festivalu Jeden svět jeho ředitel Ondřej Kamenický. (Video: Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované