Hlavní obsah

Vznikl nový zemědělský kolos. Rozbil žebříček největších latifundistů

Foto: Getty Images

Spojením tří firem vznikl nový velký majitel zemědělské půdy Forestlaan. (Ilustrační foto)

Reklama

25. 8. 2021 7:12

V byznysu se zemědělskou půdou vznikl v Česku nový velký hráč. Společnost Forestlaan byznysmena Petra Nešetřila, dlouholetého spolupracovníka miliardáře Pavla Tykače, se stala jedním z největších soukromých majitelů polností.

Článek

V okolí miliardáře Pavla Tykače se sloučením tří firem zrodil nový velký vlastník zemědělské půdy. Fúzí firem Fine Dream, Dooku Group a Frost Flower vznikl pod novou hlavičkou Forestlaan hráč vlastnící téměř 12 000 hektarů zemědělských a lesních pozemků.

„Všechny tři společnosti vykonávají v podstatě totožnou podnikatelskou činnost a nebyl důvod držet a financovat jejich provoz separátně. Naopak jejich sloučením dojde nejen ke snížení nákladů zastoupení a administrativní zátěže, ale synergický efekt fúze se odrazí i v silnější pozici společnosti na trhu s nemovitostmi,“ sdělil k důvodům fúze jednatel Forestlaan Petr Nešetřil.

Fúzí vznikl jeden z největších vlastníků zemědělské půdy v České republice. Holding Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše přímo ovládá podle posledních dostupných údajů 22,4 tisíce hektarů. Realitnímu magnátovi Radovanovi Vítkovi patří přes 17 000 hektarů.

Fine Dream a Frost Flower byly původně sesterské firmy. Třetí fúzující firmu Dooku Group původně ovládal neznámý podnikatel z Rokycanska. Manažerskou správu Dooku Group však od začátku vykonávala Fine Dream.

Dooku Group získala přes 2000 hektarů polností zejména nákupy v dražbách. Byly to pozemky z konkurzní podstaty zkrachovalých firem, které si na tyto pozemky nabraly úvěry z vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva a pak je nesplatily.

Společnost Forestlaan

  • vznik fúzí tří firem: Fine Dream (8724 hektarů), Dooku Group (2013 hektarů), Frost Flower (897 hektarů)
  • celkem 11 634 hektarů lesních a zemědělských pozemků
  • majitel: Charlhold Yellow (Kypr)

Obchodní rejstřík uvádí jako vlastníka firmy Forestlaan kyperskou společnost Charlhold Yellow. Registr skutečných majitelů ukazuje jako vlastníka Forestlaan Petra Nešetřila.

„S ohledem na své soukromí jsem nikdy nekomentoval a nebudu ani nyní komentovat jakkoliv blíže vlastnické vztahy,“ reagoval Nešetřil na otázku, zda informace v registru ukazují konečného majitele Forestlaan.

Šéf Forestlaan Nešetřil je dlouholetým blízkým spolupracovníkem miliardáře Pavla Tykače. Jeho mluvčí dříve Tykačovy zájmy v byznysu s půdou nerozporoval.

Forestlaan nebude spekulovat na růst cen nemovitostí jako mnozí noví hráči na realitním poli.
Petr Nešetřil, jednatel Forestlaan

„Zájem je srovnatelný například se zájmem banky, která poskytla klientovi úvěr a má tudíž zájem na tom, aby jeho podnikání prosperovalo,“ popisoval v roce 2018 vztah Pavla Tykače ke skupině kyperských firem nesoucích název Charlhold Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Nyní už je to jinak. „Vztah mezi těmi společnostmi a Pavlem Tykačem není žádný,“ sdělil aktuálně Chudomel.

Novinkou v byznysu farem spojených pod hlavičku Forestlaan je zájem skupiny PPF. Podíl ve Forestlaan má totiž od června v zástavě PPF banka.

„Forestlaan nebude spekulovat na růst cen nemovitostí jako mnozí noví hráči na realitním poli, ale naváže na historicky úspěšný obchodní model společnosti Fine Dream, její mnohaletou zkušenost a tradici zaměřenou na dlouhodobé investice a rozvoj,“ popsal strategii firmy její šéf Nešetřil. „Zároveň půjde i novou cestou a bude hledat širší obchodní příležitosti v podobě majetkových akvizic,“ dodal byznysmen.

Zemědělská půda láká v posledních letech kromě etablovaných hráčů řadu dalších jmen z tuzemského byznysu. V oboru se objevil například miliardář Tomáš Němec nebo finančníci ze skupiny J&T.

Reklama

Doporučované