Hlavní obsah

Zachraňují lidské životy a zlepšují pověst Česka. Naši zdravotníci v humanitárních programech se řadí mezi elitu

6. 6. 2018

Mapa Jiřího Hoška. (Video: Hošek, Seznam.cz)

Dva lékaři a jedna sestra z Oční kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové provedli během šesti misí v Jordánsku přes 1000 operací šedého zákalu. V drtivé většině případů šlo o syrské běžence. Letos na jaře zvládl „minitým” kolem profesorky Nadi Jiráskové rekordních 211 operací během jediného týdne.

Článek

Česko patří na svou velikost k velmi významným světovým hráčům na poli humanitární, rozvojové a zdravotnické pomoci. Jiří Hošek v nejnovějším vydání pořadu Mapa zaostřil na poslední jmenovanou aktivitu. Sehraný tým z královéhradecké fakultní nemocnice operuje pacienty v nemocnici Al Chálidí. Vybavení tohoto zařízení je na špičkové mezinárodní úrovni. Čeští zdravotníci ale v Jordánsku poznali v začátcích svého působení i podstatně horší zařízení, kde vázla hygiena i organizace.

Ošetřování zpravidla starších pacientů není vůbec snadné, protože jde často o lidi, kteří jsou poprvé v životě u očního lékaře nebo třeba poprvé u lékaře vůbec. K tomu se přidává nepříjemná jazyková bariéra. „Většina katarakt je navíc pokročilých a komplikovaných. To penzum 15 operací na chirurga a den, které v Ammánu plníme, je asi hranice, kam můžeme jít,“ poznamenává přednostka Oční kliniky FN v Hradci Králové Naďa Jirásková. Syrští uprchlíci žijící v jordánských táborech nebo chudí Jordánci by si oční operaci a následnou péči pochopitelně nemohli dovolit. Kvalitu jejich života pomáhá zlepšovat zdravotně humanitární program českého Ministerstva vnitra s názvem MEDEVAC. „Vám je těch lidí strašně líto, když přijdou z uprchlických táborů. Sedí schlíple v čekárně a bojí se, protože nevědí, do čeho jdou. Pak, když odcházíte ze sálu nebo druhý den ráno, vám mávají a usmívají se. To je senzační pocit,“ říká staniční sestra Leona Kvasničková.

Program MEDEVAC (z anglických slov medical evacuation, zdravotnická evakuace) se zrodil na počátku 90. let minulého století v reakci na válku v bývalé Jugoslávii. Právě humanitární transporty na léčení do Česka jsou jedním z pilířů činnosti. Jako jedna z prvních se dostala do České republiky čtyřletá holčička Alesandra Vujica, kterou v Bosně zranil granát. Program MEDEVAC běží dodnes a může se pochlubit stovkami vyléčených dětských i dospělých pacientů. „Vybíráme si pro svou činnost hlavně země, které jsou pro uprchlíky místem prvního vysídlení. Působíme i v zemích, které jsou pro Česko zahraničně-politicky důležité. Příprava jedné mise trvá zpravidla 6 měsíců,“ řekl Seznamu koordinátor programu MEDEVAC na Ministerstvu vnitra Lukáš Němec. Tomu se ještě nestalo, že by nějaký český lékař nebo zdravotnické zařízení účast v programu odmítli.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.