Hlavní obsah

Zasnoubení se nedočkali. Izraelci zavraždění ve Washingtonu byli partneři

Foto: Izraelské velvyslanectví v USA

Oběti útoku Jaron Lišinský a Sarah Milgrimová na snímcích, které zveřejnilo izraelské velvyslanectví ve Spojených státech.

Středeční střelba před Židovským muzeem zmařila životy dvou mladých zaměstnanců izraelské ambasády v USA. Útočník po činu křičel „Svobodná Palestina“, oběti přitom prosazovaly mír mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy.

Článek

Jaron Lišinský a Sarah Milgrimová nebyli jen kolegové, ale také partneři v osobním životě. Svůj vztah plánovali posunout dát. Lišinský měl podle izraelského velvyslance v USA Jechiela Leitera koupený snubní prsten. O ruku svou partnerku plánoval požádat příští týden v Jeruzalémě. Třicetiletý muž z Chicaga jim jejich plány neumožnil uskutečnit.

Pachatel podle policie střílel před Židovským muzeem do skupiny čtyř lidí a zasáhl pár mladých diplomatů, kteří jeho útok nepřežili. List The Times of Israel tvrdí, že útočník byl zřejmě členem levicové Strany socialismu a svobody, která podporuje palestinskou věc. Policie uvedla, že pachatel po svém zadržení vykřikoval „Svobodná Palestina“.

Lišinský a Milgrimová ale před svou smrtí paradoxně odcházeli ze Židovského muzea po společenské události, která byla podle pořadatelů zaměřená na budování mostů mezi komunitami a pomoc obyvatelům Gazy. „Mluvili jsme o tom, jak pomoci Palestincům. Byla to akce o spojování. A pak na nás dopadla taková nenávist,“ uvedla pro BBC organizátorka události Jojo Kalinová z Amerického židovského výboru.

Na každoroční recepci pro mladé diplomaty v budově Židovského muzea byli podle mluvčího českého Ministerstva zahraničí Daniela Drakea účastníci z různých zemí, včetně zástupce české ambasády.

Osmadvacetiletý Lišinský pracoval v politickém oddělení izraelské ambasády ve Washingtonu. Na svém profesním profilu na síti LinkedIn uváděl, že je „silným zastáncem Abrahamovských dohod a věří, že rozšiřování míru s našimi arabskými sousedy a regionální spolupráce je v nejlepším zájmu Izraele i celého Blízkého východu“. Ve jeho životopise se píše, že se věnuje mezikulturnímu a náboženskému dialogu a podporuje iniciativy na prohlubování porozumění mezi komunitami. Agentura Reuters uvedla, že podle německých diplomatických zdrojů měl i německý pas.

Podobně se na LinkedInu vyjadřovala i Milgrimová, americká židovka a zaměstnankyně oddělení veřejné diplomacie na izraelské ambasádě. „Moje vášeň leží na průsečíku budování míru, náboženského dialogu a ekologické práce,“ stojí na její sociální síti.

Rabín Levi Šemtov, který byl také na místě činu, uvedl, že zavražděný pár příležitostně navštěvoval jeho washingtonskou synagogu. Stanici BBC řekl, že to byli milí a oblíbení lidé.

Podle policie neměl podezřelý v minulosti záznamy v trestním rejstříku. Nejprve se údajně pokusil zbraň schovat, po svém zadržení ale označil místo, kam ji odhodil. V současnosti je ve vazbě a vyslýchá ho policie i FBI. „Podle prvotních indicií se jednalo o cílený násilný čin,“ uvedl zástupce ředitele FBI Don Bongino v příspěvku na síti X.

Čin už odsoudili i politici. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že nenávist a radikalismus nemá v USA místo. „Tyto hrozné vraždy ve Washingtonu, zjevně založené na antisemitismu, musí skončit. Hned,“ uvedl na síti Truth Social. Německý ministr zahraničí Johann Wadephul prohlásil, že antisemitské násilí nemá žádné ospravedlnění. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová napsala, že „v naší společnosti není a nemělo by být místo pro nenávist, extremismus a antisemitismus“.

Doporučované