Hlavní obsah

Zeman se nechá očkovat v druhé polovině ledna, oznámil Babiš

Foto: Twitter/PREZIDENTmluvci

Prezident s premiérem se setkali v Lánech bez rodin.

Reklama

3. 1. 15:35

Prezident dříve oznámil, že se kvůli strachu z jehel nechá očkovat až ve chvíli, kdy bude dostupná vakcína v jedné dávce. Světoví státníci se zpravidla nechávají očkovat jako jedni z prvních, aby tak mírnily obavy veřejnosti.

Článek

Prezident Miloš Zeman se nechá proti koronaviru očkovat v druhé polovině ledna. Využije vakcínu, která bude v té době k dispozici. Po nedělním novoročním obědě s prezidentem to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér s prezidentem probrali epidemickou i ekonomickou situaci. Babiš řekl, že v polovině ledna se v Lánech sejde poradní tým prezidenta za účasti premiéra a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).

Zeman se podle Babiše nechá očkovat v druhé polovině ledna při pravidelné lékařské prohlídce. Prezident v minulosti řekl, že si počká až na vakcínu, která se bude podávat pouze v jedné dávce. Nyní je k dispozici očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech, podává se ve dvou látkách.

Po kritice jen ve dvou

Novoroční oběd Zemana a Babiše začal po 13:00. Oběd se měl nejprve konat za účasti manželek i dětí, po kritice ale politici ustoupili a domluvili se na schůzce ve dvou. Podle fotografií zveřejněných mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem se Babiš na začátek setkání podepsal do pamětní knihy.

Zeman do Lán stejně jako před rokem pozval kromě Babiše i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou.

Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice i veřejnosti. Oběd totiž připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé. Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) formát oběda hájili. Byl podle nich v souladu s protiepidemickými předpisy, protože se koná v domácnosti, nikoli na veřejnosti. Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají „v lepších časech“.

V televizi Prima a CNN Prima News Babiš řekl, že vynechat rodiny ze setkání navrhly dcery obou politiků Kateřina a Vivien, podle kterých společné setkání v současné době není dobrý nápad.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že k obědu se podávala pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Loni i předloni se při novoročním obědě podávala paštika z kachních jater na portském víně a candát pečený na másle se zámeckými bramborami. Menu uzavřel citronový a malinový sorbet s jahodami.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované