Hlavní obsah

27 příběhů úspěchu: Proč bude v Senátu právě muž s vousem à la ZZ Top

Foto: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Plzeňský senátor za ODS Lumír Aschenbrenner s přehledem obhájil mandát.

Reklama

11. 10. 6:00

Česko má od sobotního odpoledne 27 nových či staronových senátorů. Projděte si 27 příběhů, jakým způsobem se právě jim podařilo uspět.

Článek

Miroslav Plevný (STAN) - Cheb

Konečné výsledky v obvodu číslo 3.

Místostarosta Chebu a vysokoškolský profesor Miroslav Plevný (STAN) měl už v prvním kole před starostkou Velké Hleďsebe Jaroslavou Brožovou Lampertovou kandidující za vládní hnutí ANO náskok tří tisíc hlasů, který ve finále volby zřetelně vygradoval. Poté, co ho podpořili neúspěšní kandidáti ČSSD a Pirátů z prvního kola, zvítězil poměrem 7305 ku 3081 hlasům. Miroslav Plevný byl v letech 2010 až 2018 děkanem Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni, v letech 2008 až 2016 zastupitelem Karlovarského kraje, od roku 2002 je městským zastupitelem v Chebu. Jeho triumf znamená, že nejzápadnější senátní obvod má poprvé senátora z jiné strany než z ČSSD. V letech 2008 a 2014 tu vyhrál bývalý učitel a někdejší starosta Stříbra Miroslav Nenutil, který však letos skončil už v prvním kole na třetím místě.

Ivo Trešl (STAN) - Louny

Konečný výsledek ve volebním obvodu 6.

Chirurg z rakovnické nemocnice Ivo Trešl jednoznačně zvítězil o téměř tři tisíce hlasů v obvodu, kde bylo první kolo napínavé až do konce a kde pozorovatelé očekávali velmi napínavý duel i ve finále. Ten se nakonec nekonal, aktivní volejbalista Ivo Trešl vedl od začátku sčítání, rozhodla nejspíš i přízeň voličů rakovnického venkova pro známého lékaře z okresní nemocnice. Ivo Trešl je dlouholetým zastupitelem v Rakovníku, kandidoval za ODS, do Senátu jde však jako kandidát STAN. Koneckonců podporu širších vrstev pro Trešla předpokládali před druhým kolem i pozorovatelé. Známý lounský galerista a majitel vydavatelství Guerilla Records Vladimír Drápal zvaný „Lábus“ jí nemohl konkurovat.

Lumír Aschenbrenner (ODS) - Plzeň

Konečný výsledek v obvodu 9.

Obhajující senátor a starosta městské části Plzeň-Slovany Lumír Aschenbrenner vyhrál už první kolo nad kandidátem Pirátů Danielem Kůsem o pět tisíc hlasů. Už proto zněly prognózy před finále volby tak, že bývalého ekonoma ze Škodovky, který leckoho zaujme i dlouhým plnovousem ve stylu rockerů z kapely ZZ Top, může porazit jen živelní katastrofa. A ta právníkovi a podnikateli v IT Kůsovi nepomohla, prohrál o více než dva a půl tisíce hlasů. Jeho soupeři pomohlo i to, že se kromě domovské ODS mohl opřít také o podporu TOP 09, lidovců nebo místních autorit včetně šéfa plzeňského hokejového klubu HC Škoda Martina Straky.

Tomáš Fiala (ODS) - Strakonice

Konečný výsledek v obvodu 12.

Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala měl už v prvním kole náskok pěti tisíc hlasů, tak se očekávalo, že druhé kolo bude spíše formalitou. Bylo také jasné – i kdyby Fialův soupeř v podobě lidoveckého starosty Radomyšle Luboše Peterky uspěl – že na Strakonicku ztratí vládní koalice senátorský mandát. Dosavadní senátor Karel Kratochvíle z ČSSD totiž skončil už v prvním kole. Pro občanské demokraty je úspěch Tomáše Fialy o to lepší, že strakonický obvod v minulosti nikdy nezískali.

Jaroslav Chalupský (Svobodní) - Pelhřimov

Konečný výsledek v obvodu 15.

Na Pelhřimovsku je spíše než vítěz zajímavější ten, kdo prohrál. Milan Štěch byl v Senátu nepřetržitě od roku 1996, ale nic netrvá věčně. Štěchova porážka s inženýrem Jaroslavem Chalupským (Svobodní) je symbolem katastrofy, kterou pro ČSSD znamenaly tyto volby. Štěch byl kdysi předsedou Senátu, ČSSD kdysi (před šesti lety) v horní parlamentní komoře nejsilnější stranou. Teď nebude mít ani klub. Jedním z důvodů je i souboj na Pelhřimovsku, z něhož vyšel jako vítěz manažer kvality a radní Chalupský. Nebylo by překvapením, kdyby v Senátu jako host, který se ale počítá, posílil klub ODS.

Petr Štěpánek (STAN) - Příbram

Konečný výsledek v obvodu 18.

Starosta Petrovic a šéf jednotky dobrovolných hasičů Petr Štěpánek nedal ve druhém kole obhajujícímu senátorovi a exstarostovi Sedlčan Jiřímu Burianovi šanci. Porazil ho o více než šest a půl tisíce hlasů. Už do druhého kola se však Jiří Burian dostal jen tak tak, po sečtení prvního kola měl náskok před třetím Stanislavem Holobradou jen 26 hlasů. Petr Štěpánek je původní profesí agronom, poté podnikal v autodopravě. Starostou v obci Petrovice je od roku 2006 a jeho vizitka je příkladem úspěšného komunálního politika, za nímž stojí nový kulturní dům, kompostárna, rekonstruovaná školka a - samozřejmě - velká podpora místních hasičů, myslivců, včelařů a rybářů.

Václav Láska (SEN 21) - Praha 5

Konečný výsledek v obvodu 21.

Bývalý policejní vyšetřovatel a obhajující senátor Václav Láska porazil v Praze 5 jednu ze skutečných osobností polistopadové historie. Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a později diplomat (velvyslanec v USA, v Izraeli a ve Velké Británii) Michael Žantovský sice vyhrál první kolo o téměř 882 hlasů, ale ve druhém už v souboji s advokátem Láskou prohrál. Za pozornost stojí, že v prvním kole Láskovi a Žantovského voliči zřetelně vyřídili ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka, což otrávilo prezidenta Miloše Zemana, jednoho z Ludvíkových voličů. A to natolik, že se ke druhému kolu voleb jako volič prezident ani nedostavil. Ostatně vítězný senátor Václav Láska v roce 2019 stál za ústavní žalobou, kterou skupina senátorů na hlavu státu Zemana podala pro hrubé porušení Ústavy.

David Smoljak - Praha 9

Výsledek ve volebním obvodu 24.

Syn cimrmanovské legendy David Smoljak už definitivně vstoupil do vrcholné politiky. Publicista, scenárista a aktivista z pražské čtvrti Vinoř, která leží na úplném kraji Praha 9, se do Senátu dostal poprvé na regulérní šestileté období, ale první zkušenosti z něj má. V roce 2019 totiž nahradil v doplňovacích volbách senátorku Zuzanu Baudyšovou, která odstoupila ze zdravotních důvodů. Smoljaka v prvním kole neohrozil žádný ze soupeřů včetně jeho bratra, ve druhém kole si suverénně poradil i s vojákem a ředitelem lidického památníku Eduardem Stehlíkem. A Praha 9 byla také jedním z obvodů, v němž Starostové (spojení s dalšími stranami, například Piráty) porazili zástupce KDU-ČSL a ODS, v jejichž barvách kandidoval Stehlík.

Jedenašedesátiletý David Smoljak je členem Starostů a nezávislých, radní ve Vinoři a po této sobotě znovu i senátor.

Miroslava Němcová - Praha 1

Konečný výsledek v obvodu 27.

Bývalé předsedkyni Poslanecké sněmovny už v prvním kole chybělo ke zvolení necelých pět set hlasů, a tak se navzdory ostré protikampani jejího soupeře Václava Hampla očekávalo druhé kolo jako formalita. Což se naplnilo. Miroslava Němcová je výraznou osobností zdejší politiky i ODS, jejíž členkou je od roku 1992 a zůstala v ní i po tzv. Sarajevském atentátu v roce 1997, kdy se část členů odštěpila a posléze založila Unii svobody. Miroslava Němcová je poslankyní, poprvé byla zvolena v roce 1998. V roce 2013 po pádu vlády Petra Nečase byla adeptkou na premiérku, avšak prezident místo toho jmenoval vlastní vládu vedenou Jiřím Rusnokem. Miroslava Němcová neskrývá svůj distanc vůči prezidentovi - známé je mimo jiné její gesto, kdy 8. března 2018 odešla demonstrativně uprostřed Zemanovy inaugurace z Vladislavského sálu Pražského hradu na protest proti Zemanovu inauguračnímu projevu.

Adéla Šípová (Piráti) - Kladno

Konečný výsledek v obvodu 30.

Nejmladší senátorka, čtyřicáté narozeniny oslavila na konci letošního září. Pracuje jako samostatná advokátka, podle svých slov se specializuje na kauzy běžných občanů, založila také několik neziskových organizací a iniciovala řadu kulturních a občanských aktivit. S manželem a pěti dětmi žije v Doksech. Podle volebních expertů pomohla jejímu vítězství okolnost, že Piráti mají nadprůměrné výsledky v pražských satelitech i na kladenských sídlištích. Už po prvním kole měla nad bývalým ministrem dopravy a někdejším středočeským hejtmanem Petrem Bendlem z ODS slušný náskok. Protřelému politikovi nepomohlo ani to, že proti Šípové, která se v uplynulých letech názorově posunula od tradičního katolicismu k liberálním hodnotám, vytáhl i téma migrantů. Řada voličů patrně nezapomněla Bendlovi ani léta „kmotrovského“ vládnutí, konkrétně vazby na podnikatele Ivo Rittiga.

Zbyněk Linhart (STAN) - Děčín

Konečný výsledek v obvodu 33 padl už v prvním kole.

Jediný z kandidujících senátorů, který letos dokázal zvítězit už v prvním kole. Místostarosta městečka Krásná Lípa Zdeněk Linhart přitom obhajoval mandát, proti volbám v roce 2014 však uspěl naprosto přesvědčivě. Získal už v prvním kole přízeň 15 787 hlasů, což dalo 52,77 procenta. Dlouholetý komunální politik, který se stal zastupitelem v Krásné Lípě už v roce 1990 a pak tu byl víc než 10 let starostou, vystudoval strojní inženýrství na dnešní Technické univerzitě v Liberci a významně se angažoval při založení Národního parku České Švýcarsko. Někdejší předseda Senátu Milan Štěch ihned po volbách vyslovil myšlenku, že právě Zbyněk Linhart by měl být novým šéfem horní parlamentní komory místo Miloše Vystrčila z ODS.

Jiří Vosecký (STAN) - Česká Lípa

Konečný výsledek v obvodu 36.

Současný senátor Jiří Vosecký obhájil mandát s podporou v kraji oblíbených Starostů Libereckého kraje. I proto nepomohlo jeho soupeři Vítu Vomáčkovi z ODS ani to, že je legendou komunální politiky a už téměř třicet let stojí v čele obce Kravaře, kde v posledních komunálních volbách v roce 2018 dostala jeho kandidátka skoro 50 procent hlasů. Vomáčkova prohra se však očekávala i proto, že i v prvním kole měl Jiří Vosecký náskok pěti tisíc hlasů. I Jiří Vosecký má za sebou dráhu v komunální politice, byl starostou obce Okrouhlá.

Jan Sobotka (STAN) - Trutnov

Konečný výsledek v obvodu 39.

Starosta Vrchlabí, v čele krkonošského města stojí nepřetržitě už 22 let. Devětapadesátiletý politik je s Krkonošemi spjatý celý život, působí i jako předseda Svazku Krkonoše, který sdružuje horská města. Celý život je nestraník, politickou kariéru začínal v roce 1994 za ODS, později kandidoval ve Vrchlabí za své sdružení nestraníků ZVON, před dvěma lety s ním vyhrál volby se 60 procenty hlasů. V Senátu je za hnutí STAN. Senátorský mandát obhajoval, poprvé se stal senátorem v doplňovacích volbách v roce 2018 poté, co zanikl mandát Jiřímu Hlavatému (za ANO).

Pavel Kárník (STAN) - Kolín

Konečný výsledek v obvodu 42.

Vítězství ředitele kolínské knihovny Pavla Kárníka nad praktickým lékařem z Benátek nad Jizerou Igorem Karenem (ANO) ve stylovém venkovském souboji znalci před druhým kolem očekávali. Pavel Kárník měl už v prvním kole náskok přes tři tisíce hlasů a hrálo pro něj i to, že kolínský volební obvod zasahuje až do pražských satelitů, kde voliči vítězství kandidáta ANO nepřipouštějí. Pavel Kárník také těžil z popularity, kterou má STAN na Kolínsku díky předsedovi hnutí Vítu Rakušanovi. Kárník po prvním kole získal podporu několika neúspěšných kandidátů z prvního kola.

Jan Holásek (HDK) - Hradec Králové

Konečný výsledek v obvodu 45.

Právník, investor a filantrop Jan Holásek aktivně vstoupil do politiky před dvěma lety, kdy se stal zastupitelem Hradce Králové za Hradecký demokratický klub (HDK). Po absolvování Právnické fakulty UK založil se spolužáky advokátní kancelář Havel, Holásek and Partners, která se vyšvihla mezi největší advokátní kanceláře ve střední Evropě. Před pěti lety svůj podíl prodal a začal se věnovat soukromé praxi a podnikání. Do voleb šel se širokou podporou. Kromě jeho HDK ho podporovali TOP 09, Senátor 21, LES, Zelení a Volba pro město.

Jan Grulich (TOP 09) - Rychnov nad Kněžnou

Konečný výsledek v obvodu 48.

Profesní život nového senátora Jana Grulicha je spjatý ze základní školou Trivium v Dobřanech na Rychnovsku, začínal tam jako žák, jako pedagog tam působí od roku 1999, od roku 2005 stojí v jejím čele. Letos získal ocenění Ředitel roku. Členem TOP 09 je od roku 2010, letos v lednu se stal krajským zastupitelem po rezignaci Leoše Hegera, ve volbách v minulém týdnu svůj mandát obhájil. Ve finále porazil někdejšího populárního žalobce a obhajujícího senátora Miroslava Antla, s nímž ještě v prvním kole volby prohrál o 803 hlasů. Pozorovatelé tento zvrat očekávali - s tím, že se ke Grulichovi přikloní voliči kandidátky ODS Jany Drejslové, která v prvním kole skončila třetí.

Josef Klement (KDU-ČSL) - Žďár nad Sázavou

Konečný výsledek v obvodu 51.

I obvod číslo 51 ve Žďáru nad Sázavou je při vší úctě k vítězi zajímavý více tím, kdo prohrál. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda byl totiž jedním z nejznámějších politiků, které ČSSD postavila, a sám sobě dal volby do Senátu jako jakýsi test, zda jako oblíbený komunální politik a starosta Nového Města na Moravě dokáže uspět ve vysoké politice. Šmardův pokořitel Josef Klement je od roku 2014 místostarostou Žďáru nad Sázavou, předtím pracoval dlouhé roky jako programátor ve strojírenské firmě. V regionální politice působí od roku 2010.

Tomáš Třetina (TOP 09) - Znojmo

Konečný výsledek voleb v obvodu 54.

Zvolený senátor Tomáš Třetina je učitel a později ředitel základní školy v Moravském Krumlově. Do politiky vstoupil v roce 2002, kdy se stal zastupitelem města, od roku 2010 je starostou tohoto moravského města. Nejprve kandidoval jako nestraník za ČSSD, od roku 2009 je členem TOP 09. Usiloval o navrácení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova. Jeho soupeř Jan Grois zaujal v týdnu před volebním finále zejména tím, že se rozhodl vytáhnout těžký populistický kalibr - letáky s obviněním, že Třetina chce otevřít Znojemsko migrantům. Vytýká mu také podporu přijetí eura. Co tím získal, ukazuje výsledek volby.

Karel Zitterbart (STAN) - Vyškov

Konečný výsledek v obvodu 57.

Onkolog a dětský lékař Karel Zitterbart si připsal jedno z nejtěsnějších vítězství, svého soupeře porazil o pouhých 27 hlasů. V politice začínal v roce 1998 jako člen US-DEU, v minulosti jako nestraník kandidoval i za TOP 09 či KDU-ČSL. Nyní ve vyškovském obvodu kandidoval jako nestraník za STAN a Piráty. V minulosti působil jako lékař na dětské onkologii Fakultní nemocnice v Brně, nyní pracuje ve vlastní ordinaci dětského lékaře, v praxi chce i jako senátor pokračovat.

Roman Kraus (ODS) - Brno

Konečný výsledek v obvodu 60.

Porážka další velké osobnosti mezi senátorskými kandidáty Anny Šabatové přišla vlastně očekávaně. Pozorovatelé hlásili, že její souboj s kandidátem ODS Romanem Krausem je výjimečný - v tom, že proti sobě stojí jasně definovaní zástupci levice a pravice. Roman Kraus je dlouholetý ředitel brněnských fakultních nemocnic, který odešel z vedení z vlastní vůle loni na podzim. V brněnském obvodu 60 se mu podařilo to, co kandidátům ODS nikdy předtím - vyhrát. A to přesto, že Anně Šabatové se před volbou dostalo podpory od respektovaných osobností jako Karel Schwarzenberg, Petr Pithart, Marta Kubišová či Milan Uhde.

Jitka Seitlová (KDU-ČSL) – Přerov

Konečný výsledek voleb v obvodu 63.

Kdyby někdo chtěl znát recept, jak se probojovat do horní komory Parlamentu, měl by se ptát Jitky Seitlové. Počtvrté kandidovala do Senátu a počtvrté uspěla. Letos se jí odvážil postavit soupeř z koncernu Agrofert, někdejší manažer chemičky Precheza Petr Vrána, ale ani zkušenosti z firmy na pigment nebyly nic platné. Přerovsko se obarvilo do žluta, což je na politické mapě tradiční barva lidovců, k nimž se Jitka Seitlová dlouhodobě hlásí. Civilní profesí geoložka patří na Moravě (v Čechách jakbysmet) k váženým osobnostem, především pro její podporu lidskoprávních témat.

Marek Ošťádal (STAN) - Olomouc 66

Konečný výsledek voleb v obvodu 66.

Nově zvolený senátor je od roku 2010 starostou obce Náklo na Olomoucku. Má za sebou bohatou profesní kariéru, pracoval jako elektrotechnik, řidič, obsluha čerpací stanice, inspektor strážní služby či grafik. Je hanáckým patriotem, vytvořil fiktivní postavu Pepina z Hané, podílel se na tvorbě učebnice hanáčtiny pro základní školy a zpívá v bigbítové kapele Stracené ráj, která vystupuje jen v hanáčtině.

Helena Pešatová (STAN) – Frýdek-Místek

Konečný výsledek voleb v obvodu 69.

Další příklad spanilé jízdy Starostů a nezávislých v letošních volbách poskytla Helena Pešatová na Frýdecko-Místecku. Starostka se vším všudy, protože vede město Frýdlant. Někdejší středoškolská učitelka dokázala z boje vyřadit těžkou váhu a ostříleného vrcholného politika Jiřího Carbola, také dlouholetého starostu, ale v barvách lidovců. Jedenašedesátiletá Helena Pešatová měla svést s Carbolem velmi těsný souboj, nakonec ale uspěla s poměrně výrazným náskokem.

Ondřej Šimetka (ODS) – Ostrava-město

Konečný výsledek voleb v obvodu 72.

Kdyby měli lékaři v Senátu svůj senátorský klub, tady nemohli nic ztratit. Namísto dosavadního senátora, gynekologa Koliby, usedne do horní komory Parlamentu přednosta gynekologie Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka (mimochodem i kdyby prohrál, senátorem by i tak byl člověk blízký zdravotnictví, jeho poražený soupeř a ředitel opavské psychiatrie Zdeněk Jiříček). Padesátiletému Šimetkovi, účastníkovi misí Lékařů bez hranic, mohlo hodně pomoci, že kandidoval za početnější ostravskou část tohoto obvodu, kam ještě patří východní Opavsko. Další souboj, kde pravice (v tomto případě ODS) porazila někoho z vládní koalice (tady ANO).

Ondřej Feber (ANO) – Karviná

Konečný výsledek voleb v obvodu 75.

Jediná radost Andreje Babiše v těchto senátních volbách. Senátorem za Karvinsko bude starosta Stonavy Ondřej Feber, který hájí barvy hnutí ANO. Porazil koaličního partnera, lékaře Radka Sušila (ČSSD) a byl to jeden z nejtěsnějších rozdílů mezi postupujícím a poraženým. Rozhodlo pouhých 84 hlasů. Osmašedesátiletého Febera vysílá do Senátu obvod, který se zapíše rekordním nezájmem lidí o volby – účast ve druhém kole tu nepřesáhla osm procent, což se dosud nestalo.

Tomáš Goláň (SEN 21) – Zlín

Konečný výsledek voleb v obvodu 78.

Daňový poradce Tomáš Goláň nemusí ve svém životě dělat žádnou dramatickou změnu, alespoň pokud jde o práci. V Senátu, kam se dostal jako nástupce šéfa JZD Slušovice Františka Čuby před dvěma roky, zůstane i v příštích šesti letech. Goláň není nenápadným, řadovým členem druhé komory českého Parlamentu. Upozornil na sebe například kritikou premiéra Andreje Babiše za kauzu Čapí hnízdo, obul se také víckrát do způsobu, jakým daňová správa zaklekávala ještě nedávno na poplatníky. Goláň popřel během víkendového souboje jedno zavedené pravidlo – že totiž lékař souboj o Senát neprohrává. Goláňovi se povedlo porazit špičkového očního chirurga Pavla Stodůlku. Mohl mu k tomu pomoci i odmítavý postoj vůči plánu Jiřího Čunka stěhovat zlínskou nemocnici.

Josef Bazala (KDU-ČSL) - Uherské Hradiště

Konečný výsledek voleb v obvodu 81.

Ačkoliv starosta Josef Bazala nemůže konkurovat finančním možnostem obhajujícího senátora Ivo Valenty, přesto krále hazardu porazil. Bazala je dlouholetý znalec lidového tance a zpěvu, což se ve volbách na Slovácku hodí stejně dobře jako peníze, jak se o víkendu ukázalo. A to Valentovi za zády přitom stál šéf Senátu Vystrčil, jehož ODS majitel hazardního gigantu Synot poslal finanční podporu.

Bazalovi je rovných 60 let a ve druhém kole se tato lidovecká politická naděje vypořádala se soupeřem naprosto suverénně.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené