Hlavní obsah

ABC na pražská divadelní prkna po desítkách let vrací Brechtovu Matku Kuráž

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

11. 9. 20:07

Divadlo ABC dnes uvede premiéru dramatu Bertolta Brechta Matka Kuráž a její děti.

Článek

Příběh z třicetileté války s nemilosrdnou analýzou krizových společenských vztahů se vrací na pražská jeviště po více než 40 letech. Někdy bývá hra označována za největší protiválečné dílo.

V hlavní roli markytánky, která postupně v rozvráceném světě přichází o všechny svoje děti, se představí Eva Salzmannová. Režisér Michal Hába do dalších rolí obsadil Sáru Affašovou, Aleše Bilíka, Martina Donutila, Martina Pechláta a Zuzanu Onufrákovou.

Matka Kuráž cestuje za třicetileté války jako markytánka se švédským vojskem územími Německa a Polska a válka je pro ni obživou, prodává vojákům jídlo a pití. Snaží se před válkou uchránit své tři děti, přesto se ale k vojsku přidají oba její synové a jsou za své činy popraveni, byť se je Matka Kuráž snaží vyplatit. Nakonec je zastřelena i dcera, která zachrání před drancováním a vyvražděním švédskými vojsky spící německé město. A protože vojsko se dává po vyzrazení útoku na ústup, nemá Matka Kuráž ani čas svou dceru pohřbít, aby ji vojsko mezitím neuteklo a nepřišla tak o zdroj své vychvalované obživy.

Brecht hru napsal roku 1939 ve skandinávském exilu pod vlivem Hitlerova vpádu do Polska. Napsal ji podle historiků za pouhých pět týdnů - začal 27. září, ve dnech vrcholící invaze do Polska a skončil 3. listopadu, když už bylo Polsko zcela podrobeno a rozděleno mezi Německo a SSSR. Brecht psal hru pro skandinávské publikum se záměrným odkazem na švédsko-polské války 17. století a s úmyslem varovat skandinávské země před spoluprací s Hitlerem.

První inscenace se uskutečnila v Brechtově režii v roce 1941 v Curyšském divadle Schauspielhaus. Na českých scénách se tvorba levicově smýšlejícího Brechta a představitele epického divadla příliš neobjevuje, přestože jeho díla včetně Matky Kuráže patří do zlatého fondu moderního dramatu.

Inscenaci Matky Kuráže ale česká a moravská divadla připravila už přinejmenším dvacetkrát. Slavná je třeba inscenace Národního divadla, kde se hrála v době počínající normalizace v režii Jana Kačera a na scéně Josefa Svobody. Titulní roli tehdy ztvárnila Dana Medřická, v rolích jejích dětí vystupovali Nina Divíšková, Marie Málková, Jan Kačer, Luděk Munzar nebo Petr Štěpánek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované