Hlavní obsah

Aktivisté uspěli. Záchody na Petříně nebudou, rozhodlo vedení Prahy

Foto: Hlavní město Praha

Jedna z vizualizací plánovaných záchodů ve Velké strahovské zahradě na Petříně. Magistrát od výstavby nakonec ustoupil.

Reklama

2. 12. 2019 13:39

Proti projektům na Petříně vznikly dva spolky a několik petic. Podle místních je Petřín jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde místní obyvatelé stále mohou relaxovat.

Článek

Praha nebude pokračovat ve stavbě zázemí s toaletami ve Velké strahovské zahradě na Petříně. V reakci na kritiku místních obyvatel radní změnili říjnové usnesení, kterým projekt v upravené podobě odsouhlasili.

Magistrát nyní musí odstoupit od již uzavřené smlouvy se stavební firmou. Radní také schválili, že městský Institut plánování a rozvoje (IPR) se zapojením obyvatel připraví koncepci rozvoje petřínských parků a zahrad.

Projekt zázemí a toalet na Petříně magistrát připravoval několik let, stavět se mělo na místě dřevěných stavení, která město nechalo zbourat v roce 2015. Magistrátní oddělení péče o zeleň již má stavební povolení, vysoutěžilo dodavatele a práce začaly. Po pokračující kritice ze strany místních obyvatel však radní změnili názor a dříve opakovaně schválený projekt ukončili. Magistrát plánoval také úpravy Lobkovické zahrady, i tento projekt je pozastaven a jeho případná podoba má vyplynout z plánované koncepční studie.

Stavba nad Vlašskou ulicí by podle kritiků narušila výhled a cenný přírodní biotop Petřína. Navíc ji vnímají jako snahu o propojení turisticky zatížených míst, jako je Petřínská rozhledna a Nerudova ulice. Projekt v posledních měsících vyvolal intenzivní diskuse na zastupitelstvech magistrátu i Prahy 1.

Do přípravy koncepční studie, která stanoví cílovou podobu petřínských zahrad, IPR podle schváleného dokumentu zapojí místní obyvatele prostřednictvím tzv. participativního plánování. Příprava bude zahrnovat zpracování dílčích analýz pro různé oblasti, jako je památková ochrana či ochrana přírody. Studie se bude zabývat parky a zahradami Růžový sad, U Rozhledny, Nebozízek, Seminářská zahrada, Lobkovická zahrada, Velká strahovská zahrada a zahrada Kinských.

Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. S Petřínskými sady byla propojena v roce 2016.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované