Hlavní obsah

Kultura: Angažovaný režisér omezuje diváky. Louis Garrel o spolupráci se scenáristou Formana a Buñuela

„Poprvé jsem hrál v pěti letech se svojí mámou ve filmu táty.“ Louis Garrel říká, že se pro film narodil. (Video: Tereza Willoughby, Seznam.cz)

9. 4. 2019 13:01

„Angažované filmy ukazují často jen jeden pohled, který musíte přijmout. Čtou lidskou existenci očima ideologie,“ říká režisér a herec v jedné osobě. Jeho filmy se společenských problémů mladých Francouzů dotýkají jakoby mimoděk.

Článek

Mluví se o něm jako o objevu současné generace francouzské nové vlny. Tomu se ale Louis Garrel brání. „Jsem velký obdivovatel Françoise Truffauta, občas se mu tak mohu podobat. A protože Truffaut patří do nové vlny, řadí tam i mě,“ vysvětluje na příkladu svého posledního filmu Věrní nevěrní. „Navíc můj snímek vypráví příběh mimo čas. Určitě v něm můžete vysledovat dědictví kinematografie šedesátých let, to jsem chtěl, ale do nové vlny nepatřím.“

Syn Philippa Garrela začínal ve slavných Bertolucciho Snílcích. Na Febiofestu uvedl snímek, který režíroval a zároveň si v něm zahrál hlavní roli. „Znám dobře scénář a jako jeden z herců jsem mohl své kolegy ještě lépe vést. Dalo mi to možnost silněji ovlivnit tón filmu,“ říká o propojování filmařských povolání.

Mezi jeho vzory tak logicky patří třeba Orson Welles nebo nově Bradley Cooper. „Mísí určitou schizofrenii pohledů. Musí mít objektivní pohled režiséra a zároveň subjektivní pohled postavy.“

Rozhovor je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby.

Pořad vysíláme v premiéře každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Reklama

Doporučené