Hlavní obsah

Archeologové na Sokolovsku pokračují ve výzkumech zříceniny kostela sv. Mikuláše

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

13. 8. 15:35

Ve Slavkovském lese nedaleko obce Hrušková na Sokolovsku pokračují archeologové v průzkumech zříceniny kostela sv. Mikuláše a jeho okolí pod vrchem Krudum.

Článek

Archeologové nyní pátrají po tom, jaké bylo v okolí kostela, který stojí v současnosti na odlehlém místě, jaké bylo původní osídlení a proč zde vůbec vznikl. „Poslední velký archeologický průzkum z let 2002 až 2006 s následným zakonzervováním zbývajícího zdiva přinesl kromě důležitých poznatků o kostele i výstavy a dvě publikace,“ řekl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák.

Letošní několik dní dlouhý výzkum je zaměřen zejména na okolí bývalého kostela. Účastní se ho několik archeologů i několik desítek dobrovolníků. „Archeologické práce se týkají především hledání původního osídlení souvisejícího se vznikem kostela a s jeho fungováním. Tentokrát kopeme severně od kostela, jeví se to jako jedno z možných míst osídlení,“ uvedl Klsák.

V blízkosti kostela, kde se dosud nepodařilo objevit žádnou osadu, bylo v minulosti několik významných cest. Pravděpodobně tak sloužil v často nehostinné krajině Slavkovského lesa také k odpočinku a modlitbě před další cestou. „Těch teorií vzniku je několik a já si myslím, že spolu souvisí. Ve 13. století se tu prokazatelně těžilo a muselo tu být zázemí. Je tu doložená i zemská obchodní stezka do poloviny 16. století, svědčí to o tom, že tu muselo být nějaké osídlení, které potom v 16. století zaniklo,“ řekl Klusák.

V blízkosti kostela nyní pracovníci v lese kopou archeologické sondy. Během výkopů narazili například na několik desítek keramických střepů nebo na stopy po dřívějších stavbách.

V roce 2019 nechali archeologové zříceninu kostela částečně opravit. Počasí i někteří neukáznění návštěvníci stavbu mírně poškodili. Na financování opravy, zázemí a samotných výzkumů se podílí mimo jiné Karlovarský kraj, město Loket i další organizace a soukromí sponzoři. Zejména soukromí dárci poskytují například i technickou nebo materiální pomoc. Ve výzkumech by chtěli archeologové pokračovat i v dalších letech.

Kostel svatého Mikuláše byl založen pravděpodobně v roce 1253, ze kdy se dochovala první a patrně jediná zmínka o něm. Zanikl zřejmě v 16. století, jeho pozůstatky byly objeveny až v roce 2002.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované