Hlavní obsah

Assange dostal v Británii 50 týdnů vězení za porušení podmínek kauce

Assange poslal britský soud do vězení. (Video: Tereza Brhelová, AP, Reuters)

 

Reklama

1. 5. 2019 13:10
aktualizováno • 1. 5. 2019 13:38

Zakladatele Wikileaks Juliana Assange soud poslal ve středu na 50 týdnů do vězení. Odpyká si tam trest za porušení podmínek kauce v souvislosti s údajným znásilněním ve Švédsku.

Článek

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange byl dnes v Británii odsouzen k trestu 50 týdnů odnětí svobody za porušení podmínek kauce. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Assangeovi hrozil rok vězení.

Soudkyně londýnského soudu Deborah Taylorová dnes uvedla, že Assange si zaslouží téměř roční trest vězení vzhledem k závažnosti svého činu. Vyhledání azylu na ekvádorské ambasádě v Londýně bylo podle soudkyně „úmyslným pokusem (Assange) pozdržet výkon spravedlnosti“. Sedmiletý Assangeův pobyt na ekvádorském velvyslanectví vyšel britské daňové poplatníky na 16 milionů liber (477 milionů Kč), dodala Taylorová.

Assangeův právník Mark Summers dnes před soudem prohlásil, že jeho klient porušil podmínky kauce ze strachu, že bude vydán do USA. Assange se podle Summerse důvodně obával, že bude ve Spojených státech vystaven špatnému zacházení a že by mohl být poslán do amerického internačního tábora Guantánamo pro osoby podezřelé z terorismu.

Summers rovněž u soudu přečetl dopis, v němž se Assange za své jednání z roku 2012 omlouvá. „Potýkal jsem se se strašlivými okolnostmi. Udělal jsem to, o čem jsem si myslel, že je nejlepší. Nebo že je to ta jediná věc, kterou jsem mohl udělat,“ píše v listu Assange, který byl dnes u soudu osobně.

Při odchodu z místnosti soudu Assange zvedl ruku v pěst na důkaz vzdoru. Jeho příznivci zvedli své pěsti na jeho podporu a směrem k soudu křičeli nenávistná hesla.

Ve čtvrtek Assange čeká další soudní jednání týkající se jeho případného vydání do USA. Americká justice obviňuje 47letého australského zakladatele WikiLeaks z vyzrazení přísně tajných informací.

Kvůli švédské kauze se Assange od roku 2012 skrýval na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně. Chtěl se vyhnout vydání do Švédska. V polovině dubna ho ale policie z ambasády vyvedla a zatkla. Zadrželi ho na základě žádosti o vydání do Spojených států.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované