Článek
Už podruhé za poslední rok se policie zajímá o aktivity chomutovského primátora za hnutí ANO. Ten minulý musel v čele radnice i v hnutí skončit kvůli podezřelým veřejným zakázkám, jeho nástupce má jiný problém. O co přesně jde, přibližuje ve středeční epizodě podcastu 5:59 investigativní reportér Seznam Zpráv Lukáš Valášek.
V dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Čeho se týkala transakce, na které Milan Petrilák, zastupující na chomutovské radnici hnutí ANO, obratem vydělal zhruba 25 milionů korun.
- Jak Petrilák v dané záležitosti, o kterou se začala zajímat policie, komunikuje.
- Že kvůli podezření na manipulování veřejných zakázek musel z čela chomutovské radnice i z hnutí ANO odejít Petrilákův přímý předchůdce Marek Hrabáč.
Když se loni v září Milan Petrilák ujímal v Chomutově funkce primátora, říkal, že by rád věděl, kolik kostlivců ve skříni po předchozím vedení města na radnici zůstalo. Dokonce uvedl, že si nechá zadat externí audity. Proč? Na post primátora tehdy kvůli podezření z korupce rezignoval Marek Hrabáč, se kterým se ve stejné době rozloučilo i hnutí ANO.
Paradoxně se však nyní ukazuje, že přinejmenším jednoho takového kostlivce si s sebou do čela téměř padesátitisícového města mohl přinést i sám Petrilák. Policie se totiž začala zajímat o obchod z doby pandemie covidu v roce 2020, jehož se Petrilák účastnil. A on sám o jeho okolnostech poté, co o něm Seznam Zprávy informovaly, mlžil.
„Nakoupil v Číně výrobní linky na respirátory a obratem je prodal za téměř trojnásobek. A to díky tendru, který se svou měsíc starou firmou bez zaměstnanců vyhrál jako jediný účastník. Pro zadavatele pracuje jeho syn,“ popisují základní rysy kauzy ve svém textu reportéři Seznam Zpráv Lukáš Valášek a Adéla Jelínková.
Zadavatelem byla v tomto případě firma General Public podnikatele Milana Zádamského. Muže s barvitou minulostí, o kterém se dříve mluvilo jako o hlavě tzv. Zádamského gangu, tedy skupiny, která měla na přelomu tisíciletí podle obžaloby vydírat podnikatele, vybírat výpalné a páchat další trestnou činnost. Soud nicméně uvedl, že k tomu, aby mohl Zádamského odsoudit, nemá dost důkazů, a zprostil ho viny. Dnes je z něj vlivný zákulisní hráč v regionu či – Valáškovými slovy – „šedá eminence“ Ústeckého kraje.
„Myslím, že ten případ velmi dobře ilustruje, jak to za covidu chodilo s dotacemi, které rozdávalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, tehdy pod vedením Petrilákova spolustraníka (a nynějšího předseda stínové vlády hnutí ANO) Karla Havlíčka, kdy stačilo předložit jakékoli důvěryhodně vypadající doklady a byly vyplaceny peníze,“ vrací se teď Valášek v podcastu 5:59 k obchodu z roku 2020, o který se začala zajímat policie.

Investigativní reportér Seznam Zpráv Lukáš Valášek.
Podmínkou státní dotace pro firmu General Public bylo vypsání výběrového řízení, v tomto případě konkrétně na dodání výrobních linek na respirátory. „Do toho se jako jediný účastník přihlásil právě Milan Petrilák se svojí firmou, kterou v té době vlastnil zhruba měsíc, a sám nám potom přiznal, že předtím než si ji pořídil, tak to byla v podstatě ‚ready- made‘ společnost, která neměla žádnou činnost,“ uvádí reportér Seznam Zpráv. Podle něj udělal Petrilák „obchod snů“, když výrobní linky nakoupené v Číně za necelých 13 milionů korun obratem prodal za téměř 38 milionů.
Do věci se vkládá Andrej Babiš
Původně ale Petrilák nechtěl novinářům s odkazem na obchodní tajemství prozradit ani to, kde linky pořídil. Sdílnější začal být až poté, co si s ním dal schůzku jeho stranický šéf Andrej Babiš. „Vyzval ho, aby tu věc transparentně vysvětlil, takže pan Petrilák nám tedy nakonec musel asi ne úplně dobrovolně poslat údaj o marži, kterou na tom byznysu měl, i potvrdit, že ty linky skutečně pořídil v Číně a pak je jenom přeprodal,“ popisuje reportér.
Babiš rád označuje ANO za „protikorupční hnutí“ a jeho strategie vůči korupčním případům je podle investigativního reportéra jasná: „Pokud se netýkají přímo jeho nejbližšího okolí, jako třeba Jaroslava Faltýnka, na kterého mohlo prasknout téměř cokoliv, aniž by to Andrej Babiš řešil, ale vzdálenějších funkcionářů hnutí, tak je velmi často vyzývá k tomu, aby (z veřejných funkcí) odešli, a ANO je nechává promptně vyloučit.“
Tak tomu ostatně bylo i s Petrilákovým předchůdcem v čele chomutovské radnice. Sám Petrilák nicméně odmítá jakékoli pochybení a v úterý se prostřednictvím otevřeného dopisu zveřejněného na webových stránkách města obrátil na občany Chomutova, aby „nevěřili účelovým zprávám napsaným s úmyslem poškodit primátora tohoto města“.
Mnohovrstevnatá kauza tak je nejspíš momentálně v jakémsi mezičase. V trestněprávní rovině mohou případ posunout kriminalisté. Policejní prověřování možného dotačního podvodu ale může podle Lukáše Valáška s ohledem na složitost celé věci zabrat měsíce až roky. A v politické rovině? Tam bude nejspíš vše záviset na jediném člověku: „Je to samozřejmě věc, která bude na bedrech Andreje Babiše. Není to něco, co by asi vyřešil v tuto chvíli rychle někdo jiný,“ uzavírá investigativní reportér Seznam Zpráv.
V podcastu 5:59 se také dozvíte víc o problémech hnutí ANO v Ústeckém kraji, které vyústily v nedávný odchod poslance a šéfa ústecké krajské organizace ANO Jana Richtera z postu volebního manažera hnutí. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Dominika Kubištová, Pavel Vondra
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy, ČT24, instagramový účet Andreje Babiše
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.