Hlavní obsah

Austrálie a Nový Zéland spustily „cestovní bublinu“ bez povinných karantén

Foto: Profimedia.cz

„Hurá za bubliny!“ Na letišti v Sydney se vítají lidé, kteří se dlouhé měsíce neviděli.

Reklama

19. 4. 2021 6:55

Austrálie a Nový Zéland v pondělí otevřely „cestovní bublinu“, která lidem umožňuje cestovat z jedné země do druhé, aniž by museli absolvovat dříve povinnou čtrnáctidenní karanténu.

Článek

Lidé žijící v Austrálii a na Novém Zélandu se ode dneška mohou znovu volně přesouvat z jedné země do druhé po více než roce omezení spojených s koronavirem. Otevření „cestovní bubliny“ podle agentury AP přináší lidem možnost po dlouhé době navštívit blízké, také znamená úlevu pro podnikatele v turistickém ruchu. Očekává se, že v první den nového režimu aerolinky přepraví tisíce lidí.

Austrálie i Nový Zéland evidují v posledních měsících naprosté minimum infekcí virem SARS-CoV-2, přičemž zásadním prvkem jejich protiepidemických strategií byly uzavírky na hranicích a povinnost karantény pro vracející se občany. Spuštění bilaterálního partnerství bez cestovních restrikcí komplikovalo několik menších ohnisek nákazy v obou zemích, ta se ale podařilo dostat pod kontrolu a dlouho očekávaná iniciativa se dnes stala skutečností.

Podle zpravodajského webu BBC bylo ráno na australských letištích rušno. Lidé cestují na Nový Zéland za rodinou nebo na návštěvu za přáteli, našli se i tací, kdo odlétali na pohřby, dodává AP. Spoje mezi dvěma zeměmi vypravují společnosti Airlines Qantas, Jetstar a Air New Zealand, přičemž jen ta poslední jmenovaná se připravovala na obsloužení více než 5000 pasažérů.

Operační ředitelka aerolinky Carrie Hurihanganuiová hovořila o zlomovém momentu a všeobecném nadšení. „Je to tady na letišti cítit, vidíte to lidem na tvářích,“ řekla.

Mezi cestujícími, kteří využívají novou možnost hned v první den, je i Dawn Trattová, která ze Sydney odlétala za nemocnou sestřenicí. „Nenapadlo mě, jak rozrušená dneska budu,“ řekla BBC. „Máme tady v Austrálii a na Novém Zélandu obrovské štěstí, že můžeme takhle cestovat. Je to divné, letět zase letadlem,“ dodala.

„Cestovní bublinu“ vyzdvihují i lídři obou zúčastněných zemí, kteří si od projektu slibují ekonomickou vzpruhu. Novozélanďané mohli už od podzimu do některých australských států vstupovat bez absolvování karantény, na Novém Zélandu ale požadavek odpadá až nyní. Změna přichází na začátku místní lyžařské sezony a v řadě turistických měst je vítanou událostí, píše AP.

Reklama

Doporučované