Hlavní obsah

Babiš je lhář a diktátor. Stojím si za tím, říká muž, který ho má chránit

Nemám problém premiéra chránit, i když s ním nesouhlasím, řiká Halbich. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

22. 2. 2020 9:32

Kritizoval premiéra na demonstraci a teď za to možná dostane trest. Milan Halbich působí u policie řadu let. Pracuje pro ochrannou službu a má za úkol chránit Úřad vlády, tedy i premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ve Výzvě odpovídal na to, jestli si za svým vystoupením stojí a jestli dokáže nestranně chránit předsedu vlády.

Článek

Vy jste na demonstraci Milionu chvilek v Chomutově řekl: „Babiš a jeho lidé ztělesňují vše, co jsme v roce 1989 zavrhli. Je to diktátorství, manipulace a lži, byrokracie, uplácení, vydírání a zastrašování.“ Vy osobně byste svého podřízeného za takový výrok pochválil?

Nevím, jestli bych ho pochválil, ale určitě bych mu nebránil ve vyjádření svého osobního názoru.

Vnímáte to tedy jako nemístné, co vám vyčítají?

Nemyslím si, že jsem se něčeho dopustil. Neřekl jsem nic, co by nebyla pravda, tak bych to asi uvedl.

Vy jste mluvil dokonce o zastrašování, setkal jste se na Úřadu vlády se zastrašováním?

Samozřejmě. Je se mnou vedeno kázeňské řízení a vlastně kdykoliv některý policista projevil nějaký souhlas, ať už to bylo v kauze zneužívání fondu 150, tak vždycky s ním bylo zahájeno, nebo mu bylo vyhrožováno kázeňským řízením.

To znamená, že nejste první případ?

Nejsem první případ, určitě ne.

Nicméně ředitel Ochranné služby Jiří Komorous to zdůvodnil v dokumentu k zahájení řízení slovy: „Vždy vystupovat objektivně a zdrženlivě tak, aby zejména chránil dobré jméno ochranné služby, neupřednostňoval osobní a skupinové zájmy a nenechal se ovlivnit pozitivními či negativními vztahy ke konkrétním osobám.“ Proč to nedodržujete?

Pan Komorous cituje etický kodex a nad tím etickým kodexem je vždycky základní Listina práv a svobod, která mi umožňuje se veřejně vyjádřit. A já jsem tam určitě nehovořil za nějaký politický subjekt, hovořil jsem tam jenom sám za sebe.

Milan Halbich

Policista, pracuje pro ochrannou službu, má chránit Úřad vlády. V loňském roce vystoupil na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde kritizoval premiéra Andreje Babiše. Je s ním vedeno kázeňské řízení. O případu jako první informoval Deník N.

Za tím výrokem, že Andrej Babiš je ztělesněný lhář nebo diktátor, si stojíte?

Určitě, jsem o tom přesvědčen a nebudu ten názor měnit jenom proto, že mi je vyhrožováno kázeňským řízením a potrestáním.

A jaké pro to máte důkazy?

Konkrétně jeho lži jsou známé všeobecně. Podle mě pan premiér neříká pravdu dnes a denně, křivě přísahal na své děti, všichni ty jeho kauzy známe, víme, jakým způsobem přebíral firmy, jakým způsobem se choval ke své konkurenci.

A to diktátorství čtete z čeho konkrétně?

Spíš mi jde o to, že má neomezenou moc, jak mediální, tak ekonomickou a nikdo s ním v podstatě nemůže hnout. Takže on si v podstatě dělá, co chce. To tady nikdy od roku 1989 nebylo, aby byla tak obrovská koncentrace moci jako má aktuálně předseda vlády.

To, že svůj majetek předal do svěřenských fondů vám nestačí?

Tak to všem musí být přeci jasné, kdo je konečným příjemcem příjmů z těch firem, těch výhod, které vyplývají z vlastnictví médií, takže každému to musí být jasné, kdo je konečným uživatelem.

A konkrétní důkazy, které pro to máte?

Kdo je konkrétním uživatelem, na to nemám důkaz, ale myslím si, že každému rozumnému člověku to musí být jasné.

Když je pro vás nepřijatelná osoba premiéra Andreje Babiše, proč pro něj pracujete?

Já nepracuji pro Andreje Babiše, já pracuji pro Policii ČR.

Ale chráníte mimo jiné Úřad vlády, kam chodí i premiér Andrej Babiš.

Ano.

Nezvažoval jste, že byste změnil pozici v rámci ochranné služby?

Já jsem s tím problém neměl, tam chodí celá řada politiků, všichni členové vlády i další lidé, takže nemám důvod měnit tu pozici.

A může vám Andrej Babiš důvěřovat, když na něj máte takový názor? Protože by mohlo dojít k situaci, kdybyste ho třeba musel vyloženě chránit.

K té jeho ochraně bych přistoupil samozřejmě jako ke každému jinému politikovi. Nejsem jeho osobní ochránce, ale přistoupil bych k tomu úplně stejně. A hlavně pan Babiš o mém názoru ví už dlouhodobě a stejně tak to ví i ochranná služba a nikdy s tím neměli problém. Až teď najednou, po půl roce, si vzpomenou, když jsem hovořil na demonstraci, tak z toho začali dělat problém.

Nemůžete se právě dívat nebo číst? Poslechněte si audio verzi rozhovoru.

Čím si to vysvětlujete, že se najednou daly věci do pohybu a najednou je to problém?

Vůbec netuším. Opravdu nevím, proč po půl roce někdo začal řešit můj proslov na demonstraci. Nevím.

Jaký je celý vývoj teď v té kauze?

Teď probíhá kázeňské řízení. Můj právní zástupce trval na tom, aby kázeňské řízení bylo zastaveno. Ochranná služba nebo vedení ochranné služby na to nepřistoupilo a teď mi přijde, že to uměle protahují, nejsou schopní vydat jakékoliv rozhodnutí. Dál zůstávám na Úřadu vlády, tak asi zřejmě nejsem takové bezpečnostní riziko, jak mi všichni předkládali. Takže opravdu tomu nerozumím, co tím ochranná služba sleduje.

Zvažujete i trestní oznámení, nebo nějaké jiné kroky, když jste mluvil o tom, že to všechno konzultujete se svým právníkem?

To by byla asi otázka přímo na mého právního zástupce, ale myslím si, že tato varianta tam také zazněla.

A vy osobně byste to táhl až k trestnímu oznámení?

Určitě. Já s tím nemám problém potom, co předvedli, jak se chovají, jaké praktiky používají, tak nemám s tím vůbec problém.

A jaké praktiky používají?

O kterých jsem hovořil i na té demonstraci, je to zastrašování. Nabízeli mi, že když se nechám v uvozovkách potrestat, tak se to vyřeší jenom tím nejnižším kázeňským trestem, což je domluva. A dávali mi na výběr jiný objekt, kam bych mohl jít sloužit. Nejdřív s tou nabídkou přišel major, potom, když jsem na to nepřistoupil, to šlo dál. Zavolal si mě plukovník, který ty nabídky ještě rozšířil, dal mi ještě další možnosti objektů, takže nevím, proč to teď takhle hrotí.

Takže to chápete tak, že jste si dovolil opřít o premiéra a teď za to máte pykat?

Tak to vnímám.

A řekl jste to tak i svému nadřízenému?

Ano, řekl jsem mu to.

A jeho reakce?

Říkal, že kázeňské řízení nemůže v současné chvíli zastavit, což zase právní zástupce říká, že to není pravda, že to kázeňské řízení zastavit jde. A bylo mi sděleno, že mi to bude přičteno ve finále k dobru, když jim vyjdu vstříc a nechám se v uvozovkách potrestat.

Když popisujete ty praktiky, které na tom pracovišti mají být, proč tam stále pracujete a nenajdete si jiné zaměstnání, kde byste se něčemu podobnému vyhnul?

Tak mně to tam vyhovuje, je tam dobrá parta kluků, takže převažuje tam spíš ta parta než nadřízení. Netrápí mě to úplně.

Zvažoval jste před tou demonstrací, jestli tam vystoupíte, nebo jste měl úplně přesně jasno?

Mě oslovil vlastně můj kamarád od Mladých konzervativců, jestli bych tam vystoupil, protože zná celý ten můj příběh, celou tu kauzu.

Když vás oslovil, zvažoval jste to, nebo jste měl rovnou jasno, že to přijmete a vystoupíte?

Moc se mi do toho upřímně nechtělo, nejsem zvyklý mluvit na veřejnosti, ale zase když mě požádal, tak jsem to považoval za dobré, že bych mu vyhověl.

Na demonstraci jsem vystupoval jako obyčejný člověk

Není ale trochu logické, že zaměstnavatel chce od svých zaměstnanců nějakou loajalitu a aby takto proti němu veřejně nevystupovali? To by se asi nelíbilo i jiným šéfům?

Ale znovu říkám, vystupoval jsem tam jako obyčejný člověk a pokud jde o výkon služby, tak se tam vždy chovám vůči premiérovi i vůči všem politikům ve vší slušnosti, loajálně.

Co ostatní členové ochranné služby, oni chodí také na demonstrace, konzultujete to případně s nimi?

Viděl jsem tam i některé kolegy, ale moc se o tom nebavíme.

Není to téma, které teď řešíte, když teď takto mediálně vystupujete?

Tak je to čerstvá kauza. Zrovna včera mě shodou okolností oslovil kolega, že ten článek viděl na internetu.

A reakce vašich kolegů? Jsou spíše negativní, nebo vás v tom podporují?

Je to tak půl na půl. Někteří kolegové stojí při mně, vědí, co je pan premiér zač, ale jsou i kolegové, kteří jsou zadobře s vedením, takže ti to hodnotí negativně.

Pokud vedení policie dojde k tomu, že jste chyboval, můžete přijít o část platu, nebo můžete být v krajním případě i propuštěn od policie. Vy sám tušíte, kam až by to mohlo zajít?

Tak vyhazov by byla asi krajní situace vzhledem k tomu, že mi nabízeli to nejnižší potrestání, což byla domluva. Kdyby mě chtěli za tohle vyhodit, tak by to bylo opravdu poněkud nestandardní.

Přeřazení, které vám nabízeli, jste zvažoval, nebo to bylo pro vás od začátku nepřijatelné?

Nebylo to nepřijatelné, to by byl asi standardní postup, kdyby s tím přišli. Ale mně přijde, že jim o to vůbec nejde, ani o to přeřazení, jde spíš o potrestání. Protože není problém přeřadit policistu, ale oni prostě trvají na tom potrestání.

Pokud dostane trest, který vy berete, že je neoprávněný, stále byste v ochranné službě zůstával?

Zůstával bych dál u ochranné služby, opravdu nemám důvod odcházet a ani jsem nechtěl odcházet z Úřadu vlády.

Když to ale cítíte jako neoprávněné a berete to jako šikanu, tak byste si neřekl, že to nemáte zapotřebí a půjdete pracovat jinam?

Ne, nemyslím si to.

Budete se dál hájit v případě, že vás policie potrestá? Trestní oznámení jste řekl, že zvažujete, ale máte v zásobě ještě nějaké jiné kroky?

Já už jsem vedení řekl, že s nimi nechci mít nic společného, nechci s nimi vůbec komunikovat. Požádal jsem svého právního zástupce, kterému věřím a bude to řešit všechno už jenom on. Já už s tím nechci mít nic společného, já se chci věnovat rodině, své práci a nechci vůbec tohle řešit.

Je tohle první výtka, kterou od svého vedení dostáváte, je to první případ?

Jak jsem zmínil, už byla tenkrát ta kauza zneužívání fondu 150, kdy vedení ochranné služby nutilo zadarmo chodit policisty do práce, sami pak brali desetitisícové odměny, takže tam jsem se taky dostal do sporu s ochrannou službou a plus ještě někteří policisté, kteří za to byli také potrestáni.

Ale vyloženě s veřejným vystoupením je tohleto první výtka?

Ano, já jsem vlastně vystupoval veřejně jednou v životě a takhle jsem dopadl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované